Kastamonu Bozkurt'ta hasar tespit çalışmaları başladı

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da çalışmalar sürüyor.

13 August 2021
Kastamonu Bozkurt'ta hasar tespit çalışmaları başladı Kuvvetli yağışın etkisi altında kalan Batı Karadeniz'de başta Kastamonu olmak üzere Bartın ve Sinop şehirlerinde de sel felaketleri yaşandı. Kastamonu'da 25, Sinop'ta ise iki kişi sel felaketi nedeniyle yaşamını yitirirken Bartın'da 1 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak için selden
yoğun bir biçimde etkilenen Kastamonu'nun Bozkurt ilçesine gitti.

Bozkurt'taki felaket hakkında konuşan Bakan Soylu, "Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli'de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Çalışmalar sonrasında Bozkurt'ta 850 kişinin kurtarıldığını belirten Bakan Soylu, arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

ALT VE ÜST YAPILARDA HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Bozkurt'ta alt ve üst yapı hasarlarının tespit çalışmalarını başlattıklarını belirterek, "Önceliğimiz vatandaşlarımız, vatandaşlarımızın hayatı. İnşallah en kısa zamanda onlara ulaşacağız ve ardında da hızlı bir şekilde hasarlarımızı gideriyor olacağız" şeklinde konuştu.

SELDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE YENİ KONUTLAR ÜRETİLECEK

Bartın'ın Ulus ilçesindeki incelemelerinde sel felaketi nedeniyle evlerini kaybeden vatandaşlar için yeni konutların inşa edileceği bilgisini veren Bakan Kurum, "Devletimiz güçlü, milletimizle birlikte devlet-millet dayanışmasıyla inşallah her afette olduğu gibi bu afetin de üstesinden gelecektir. Tüm ticarethanelerin, araç gereçlerin, tarım alanlarının hasar tespitini Defterdarlığımız, Tarım İl Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle yapı hasarları tespitlerini yapıyoruz. Bu akşam tespitler kapsamında bir değerlendirme yapılacak. Yarın kısmi ödemelerimiz inşallah olacak. En geç 1 hafta içinde ödemelerin tamamı yapılacak. Devletimiz tüm imkanlarıyla burada. Evi yıkılanlara TOKİ başkanlığımız yapmış olduğu Bartın merkezde konutlar var. İsteyenlere oradan, istemeyenlere burada arazi sorunları yoksa AFAD'dan hak sahibi olabiliyorlarsa AFAD üzerinden, olamıyorlarsa da Bakanlığımız Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü üzerinden inşaatlarına inşallah başlıyor olacağız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum