Kentsel Dönüşüm Bu İlçede Turizmi Patlatacak

Ankara Ayaş'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

08 Kasım 2015
Kentsel Dönüşüm Bu İlçede Turizmi Patlatacak

Ayaş Belediyesi, kentsel dönüşüm ile beraber ilçeyi kültürün, turizmin, tarihin merkezi haline getirecek...

Ayaş'ın gizli bugüne kadar gizli kalan tarihi zenginliğini ön plana çıkarmak için çalışmalara başlayan Ayaş Belediyesi, Ayaş'ı turizm cenneti, Ankara'nın gözde yeri haline getirmeyi hedefliyor.

İlçenin turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi amacıyla işe belediye binasının bulunduğu meydandan başlayacaklarını söyleyen Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanı oluşturulacağını fakat bu uygulama sırasında tarihi dokunun da korunacağını anlattı.

Taşan,  "1600 yıllık sancak merkezi olan bir kentten bahsediyoruz. Bu bölge tarihi sit alanı içerisinde. Yaşam kenti oluştururken, aynı zamanda tarihi kenti de korumamız lazım. Bu bir miras. Bu dönüşüm için 15 ocakta düğmeye basıyoruz. Dönüşüm tamamlanınca Ayaş kültürün, turizmin, tarihin merkezi olacak." şeklinde konuştu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Taşan, " Ayaş’ı 3 bölgeye ayırdık. İlk bölge tarihi kent içindeki bölge. Bu bölge dışında kalan binalarda bu yapıya ayak uydurmak zorunda. 15 Ocak’ta yenilemelere ilk olarak belediye binasından başlayacağız. İhale yapılacak. Belediye ve çarşı binasının tamamı yıkılıp buralara tarihi Osmanlı Çarşısı ve evleri tarzında Butik Çarşı ve Oteller düşünüyoruz. Meydan Projesi 1 yıl içinde hem yıkılacak hem de yapılacak. İlçenin içerisinden geçen Kirazdibi Deresi ıslahı da aynı şekilde. Bu derenin çevresi de vatandaşlar için sayfiye alanı olacak şekilde düzenlenecek." dedi.

HabertürkHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.