Kentsel dönüşüm eylem planı bayramdan sonra açıklanacak

Yeni kentsel dönüşüm eylem planı çerçevesinde 50 bin konutun dönüşümü başlıyor.

03 June 2019
Kentsel dönüşüm eylem planı bayramdan sonra açıklanacak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'un Beykoz ilçesinde düzenlenen bir programa katıldı. Burada yaptığı konuşmanın ana gündem maddesini kentsel dönüşüme ayıran Bakan Kurum, hem Beykoz özelinde hem de Bakanlığın genel kentsel dönüşüm stratejileri özelinde önemli açıklamalar yaptı.

Beykoz'da yüzde 73'lük alanın orman, yüzde 11'lik alanın özel mülkiyet ve yüzde 10'luk alanın da 2B arazisi olduğunu belirten Bakan Kurum, "Orman alanları çıkarıldığında yüzde 40'a yakını 2B arazisi. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda vatandaşımızın 2B'den kaynaklı problemlerini çözmek amacıyla yaklaşık 17 bin parseli ilgilendiren 2B yasasıyla birlikte vatandaşımızın mülkiyet problemini çözdük. 36 bin vatandaşımıza da mülkiyet noktasında tapularının devirlerini yaptık" diye konuştu.

Beykoz'da kentsel dönüşüm çalışmalarının önemli bir gündem maddesi olduğunu belirten Bakan Kurum, "Beykoz Belediyemiz hazırlamış olduğu strateji planında Beykoz'un geneline ilişkin bir kentsel dönüşüm stratejisi hazırladı. Biz de Bakanlık olarak Beykoz'umuza bu noktada kentsel dönüşümü hızlandırmak adına her türlü desteği vereceğiz. İlk örneğimizi de burada Tokatköy Mahallemizde 82 bin metrekarelik alanda bin konutluk tarihi Beykoz'a yakışır bir proje yapmak suretiyle kentsel dönüşümü başlatmış olacağız. Hedefimiz 2023 yılına kadar Beykoz'umuzda en az 10 bin konutun dönüşümünü sağlamak" şeklinde konuştu.

50 BİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ramazan Bayramı'ndan sonra kentsel dönüşüm eylem planını açıklamayı hedeflediklerini belirterek, "Bu plan çerçevesinde hedefimiz, aynı anda 50 bin kentsel dönüşüm projesini başlatmak. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her ilçede olmak istiyoruz. Acil öncelikli dediğimiz alanlarda olacağız. Beykoz da bu anlamda bizim için çok önemli bir yerleşim yeri. Tokatköy'de bu yıl içerisinde bin konuta başlamak suretiyle etaplar halinde 10 bin konutu Beykoz'da yapacağız. Aynı anlayışla, öncelik sırasına göre diğer ilçelerimizde fiilen Esenler, Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Beyoğlu ve Kartal'da girdik. Yine Başakşehir'de projelerimiz var. Bu projelerimizi İstanbul'un tüm ilçelerine yaymak suretiyle kentsel dönüşümü, hem de tarihi dönüşümü öne çekecek projeleri birlikte gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tuzla İstasyon Mahallesi'nde dönüşüm sürüyor

Tuzla İstasyon Mahallesi'nde dönüşüm sürüyor

Tuzla'da kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapıların yıkımı devam ediyor.

24 November 2021


Beylikdüzü'nde dönüşüm kapsamında bir bina daha yıkıldı

Beylikdüzü'nde dönüşüm kapsamında bir bina daha yıkıldı

Gürpınar'daki kentsel dönüşüm çalışmalarında Doğa Apartmanı yıkılarak dönüşüme alındı.

24 November 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum