Kentsel Dönüşüm Kapsamında 40 Bin Sosyal Konut

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı'na göre 3 yılda 40 bin sosyal konut inşa edilecek.

17 Nisan 2015
Kentsel Dönüşüm Kapsamında 40 Bin Sosyal Konut

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı'na göre 3 yılda 40 bin sosyal konut inşa edilecek.

Hükümetin eylem planına göre, 2018'e kadar kentsel dönüşüm alanları üzerinde 40 bin sosyal konut yapılacak. Projeden 3 milyona yakın kişi faydalanacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı 'Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı'nın detayları belli oldu. Buna göre, 2018'e kadar dönüşüm alanları üzerinde 40 bin sosyal konut yapılması planlanıyor. 2015'te bu sayı 26 bin 800, 2016'da 31 bin 200, 2017'de de 35 bin 600 olarak hedeflendi. 2015'te 11 bin 500, 2016'da 14 bin, 2017'de 16 bin, 2018'de 18 bin 500 hektar alan dönüştürülecek. Programa göre, 2015'te 1 milyon 775 bin kişinin dönüşümden faydalanacağı hesaplanıyor. Bu rakam 2018'de 2 milyon 855 bin kişiye ulaşacak. Konut üretiminde orta ve alt gelir gruplarına odaklanan modellerin geliştirilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

İNŞAATTA VERGİ İNDİRİMİ

Plana göre dönüşüm alanlarında alt gelir gruplarının ve yoksul kesimin konut ihtiyacının karşılanması için düzenlemeler yapılacak. TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve belediyelerin ortaklaşa çalışacağı yeni düzenlemeye göre, özel sektöre vergi indirimi ve finansman maliyetlerinin azaltılmasına yönelik teşviklerin verilmesi planlanıyor. Ayrıca vatandaşın konut ihtiyacını karşılamasında TOKİ'nin kaynak geliştirme projelerinin yanı sıra finans piyasası araçlarının konut edinmedeki payının artırılması ve ürünlerin çeşitlendirilmesi için gereken araştırma ve düzenlemeler de yapılacak. Dönüşüm projelerinin sukuk ihracına konu edilmesinin önü açılacak. Yabancı yatırımcıların ev alırken karşılaştıkları güçlüklerin kaldırılması sağlanacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YEŞİL BİNA TEŞVİKİ

Kentsel dönüşümde yeşil bina ve yerleşme uygulamalarını teşvik etmek için de destek mekanizmaları oluşturulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sürdürülebilir yapılar ve yerleşmeler için ayrı ayrı düzenlemeler ve belgelendirme altyapılarının kurdurulmasını temin edecek. Gönüllü girişimler sonucu belgelenen dönüşüm alanları ve bina uygulamalarının teşvik edilmesi için faizin yanı sıra imara ilişkin destek mekanizmaları da geliştirilecek.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, TOKİ, GYODER, KONUTDER, Maliye Bakanlığı ve belediyelerin ortak yürüteceği gayrimenkul sertifikası modeli bu yıl hayata geçecek. Bu model kentsel dönüşüm alanına ilişkin değerleme işleminin nasıl finanse edileceği, kimin tarafından yapılacağı, sertifikasının alımı ve satımı gibi unsurları kapsayacak. Böylece sertifika sayesinde kişilerin hakları daha doğru tespit edilecek aynı zamanda farklı yerlerde de sertifikayı kullanabilme imkânı getirilmiş olacak. Söz konusu modele ilişkin mevzuat taslak çalışması SPK tarafından tamamlanacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Dönüşüm Özel Hesabı, kentsel dönüşüm projelerinin finansmanına destek amacıyla kullanılabilecek. Dönüşümü hızlandırmak için verilen desteklerde farklılaşmaya gidilecek. Sadece dönüşüm alanlarındaki hak sahipleriyle sınırlı olmak üzere bu hesaptan kullandırılacak kredilere bazı avantajlar getirilecek. Bankalarda kullanılan kredilerde ise faiz desteği artırılacak.

TOKİ'NİN ARSA ALIMI KOLAYLAŞACAK

Sabah'ta yer alan habere göre; Hazine'ye ait taşınmaz envanterinin iyileştirilmesine ve maliyet belirlemelerine yönelik çalışmalar yapılacak. Kentsel gelişme için gerekli arsa ihtiyacını karşılamak üzere öncelikle kamu elindeki arsa stokunun ve bunların güncel maliyetlerinin belirlenmesi önem taşıyor. TOKİ'nin Hazine arsalarını bedelsiz olarak edinmesini kolaylaştıran bazı hükümler olmasına karşılık aksamalar meydana geliyor. Envanter düzenlemesi ile bu aksamalar giderilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Pendik'te 150 bin konut yenilenecek

Pendik'te 150 bin konut yenilenecek

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde 15 yı

09 Eylül 2017


Antalya Kepez Santral projesinde dönüşüm çalışmalarının temelleri atıldı

Antalya Kepez Santral projesinde dönüşüm çalışmalarının temelleri atıldı

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm alanında

08 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat