Kentsel Dönüşüm Kira Fiyatlarını Uçurdu

İstanbul Fatih'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

28 Mayıs 2015
Kentsel Dönüşüm Kira Fiyatlarını Uçurdu

İstanbul’da yılbaşından itibaren başlayan konut kiralarındaki fiyat artışı devam ediyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, ''İstanbul'da çok sayıda konut kentsel dönüşüm kapsamında yıkılınca, insanlar kiraya çıkmak zorunda kaldı. Bu durum İstanbul'da ev kiralarını ikiye katladı" dedi.

Kentsel dönüşüm nedeniyle İstanbul’da kiralar uçuşa geçti. Özellikle yılbaşından bu yana konut kiralarındaki artış merkez ilçelerde geçen yıla göre yüzde 100’e dayandı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’da birkaç sene öncesine kadar yüzde 20'lerde seyreden konutlardaki kira artışının yüzde 80’lere, Sarıyer, Bakırköy, Mecidiyeköy gibi merkez ilçelerde ise yüzde yüzlere dayandığını söyledi.

Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, ''Kentsel dönüşüm kapsamında binlerce bina yıkılınca, buralarda ikamet eden insanlar kiraya çıkmak zorunda kaldı. Konuta olan talep patlayınca kiralar da uçtu'' dedi.

SATILIK ÇOK KİRALIK YOK

Daire fiyatlarında yaşanan artışın ev almayı düşünen insanları tekrar kiraya yönelttiğini de belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, ''Binlerce vatandaşın ev alma hayalini ertelemesi ve kiraya yönelmesi kiraların artmasında ikinci bir faktördü. İstanbul’da bina stoku 1 milyona dayanmasına rağmen satılık bina çok, kiralık yok’’ diye konuştu.

SIKINTI 5 YIL SÜRER

İstanbulluların dönüşüme tabi tutulan binaların yerine yenilerinin yapılmasının en az 3-5 yılı bulacağını belirten Aşa, 5 sene sonra ev bolluğu yaşanacağını ve bu kez ev sahiplerinin kiracı arar konuma geleceğini ileri sürdü.

SURİYELİ DEĞİL ARAPLAR ETKİLİ

İstanbul’un Fatih semtinde ev kiralarını ülkemize göç eden Suriyelilerin yükselttiği iddialarına katılmadığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, burada kiralanın yükselmesine kısa süreli ev kiralayan Arap turistlerin neden olduğunu söyledi.

Fatih’in Boğazdan sonra Arap turistlerin en önemli gözde mekanı olduğunu hatırlatan Aşa şunları söyledi:

''Fatih’in yıllardan beri Arap müşterileri var. Ev sahipleri dayayıp döşedikleri evlerini internet klima gibi aksesuarlarla donatarak Arap turistlere günlüğü 150- 200 dolardan kiraya veriyorlar. Son zamanlarda Lübnan, Kuzey Afrika, Filistin, Suudi Arabistan'dan insanlar Fatih'i adeta mesken tuttu. Ev sahipleri de ayda 3 bin dolar kazanmak varken 1000 liraya Suriyeliye ev vermezler''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat