Kentsel Dönüşüm Kira Yardımına Yeni Şart

Devlet, 2015 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı ödemelerinde mülk sahiplerine ikamet şartı koyuyor.

09 Nisan 2015
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımına Yeni Şart

Devlet, 2015 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı ödemelerinde mülk sahiplerine ikamet şartı koyuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde 6.5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşümde yeni bir stratejiyi hayata geçiriyor. Buna göre artık sadece kendi evinde ikamet edenlere 18 ay boyunca kira yardımı verilecek. Daha önce bir kişi, kaç evi olursa olsun hepsi için ayrı ayrı kira yardımı alabiliyordu.

ALANSAL DÖNÜŞÜM

Bakanlığın 2015 stratejisine göre artık bireysel dönüşüm yerine, belediyelerle işbirliği halinde 4-5 bin konuta kadar çıkacak 'alansal dönüşüme' geçme kararı da aldı.

TOKİ MODELİ

Yeni modele göre belediyeler bakanlığın vereceği destekle yeni projelerin finansmanını sağlayabilecek. Bakanlık yetkilileri, bu yöntemi kendi projelerinden finansman sağlayarak 500 bin konut üreten TOKİ’nin modeline benzetiyor.

2015 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BEDELİ

Bakanlık kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara verilecek kira yardımlarıyla ilgili kuralları baştan aşağı yeniden düzenledi.

İKAMET ŞARTI

1 Ocak 2015 itibariyle uygulamaya giren yeni sisteme göre 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılacak. Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranacak. Malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.