Kentsel Dönüşüm Kredisi Desteği 2015

Binlerce vatandaşın faydalandığı kentsel dönüşüm kredisi desteği 2015 yılında değişti. Peki, getirilen yenilikler neler? İşte yanıtı...

16 Nisan 2015
Kentsel Dönüşüm Kredisi Desteği 2015

Binlerce vatandaşın faydalandığı kentsel dönüşüm kredisi desteği 2015 yılında değişti. Peki, getirilen yenilikler neler? İşte yanıtı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro Çağrı Merkezi'nden alınan bilgilere göre faiz desteğinin yapıldığı; güçlendirme, konut ve iş yeri yapım kredilerinin arasına konut ve iş yeri edinme kredileri de eklendi.

Kentsel dönüşüm kanununa göre; anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların maliklerine Bakanlıkça kredi veriliyordu. Kentsel dönüşüm kredi desteği 2015 detayları belli oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro Çağrı Merkezi'nden alınan bilgilere göre 2014 yılı için 100 bin liraya kadar olan kentsel dönüşüm kredi desteği 2015 yılı içinde bağımsız bölüm başına 100 bin lira olarak belirlendi.

Yapılan değişiklikle faiz desteği verilen güçlendirme, konut ve iş yeri yapım kredilerinin arasına konut ve iş yeri edinme kredileri de eklendi.

Yüzde 4 faizin işlediği kentsel dönüşüm kredi desteği 2015'te konut edinme kredisine 400, iş yeri edinme kredisine 300 baz puan faiz desteği verilecek.

Faiz desteğinin sağlanmasına ilişkin esaslarda yapılan değişikliğe göre, yeni ödeme planlarının Bakanlığa iletilmesi koşuluyla, hak sahiplerince ara ödeme yapılması, kredilerin yapılandırılması ve halihazırda protokol imzalanmış diğer bankalara devredilmesi mümkün olacak. Faiz desteği, bankalardan 31 Aralık 2015'e kadar sağlanacak krediler için uygulanacak.

Mevcut karara göre, hak sahiplerince geri ödemesi gerçekleştirilmeyen krediler için faiz desteği ödemeleri durduruluyor. Bu kapsamda, hak sahipleri geri ödeme gerçekleştirirse faiz desteği ödemeleri, geç ödenmiş taksitleri de kapsayacak şekilde ve Bakanlığın uygun gördüğü kredi ödeme planında belirtilen tutar üzerinden, kaldığı aydan itibaren devam edecek.

Konut edinme kredisinde, faiz desteği oranı 400 baz puan, azami ödemesiz dönem 1 yıl, azami vade 10 yıl, anapara tutarı için üst limit 100 bin lira olarak, iş yeri edinme kredisinde ise faiz desteği oranı 300 baz puan, azami ödemesiz dönem 1 yıl, azami vade 7 yıl, anapara tutarı için üst limit 100 bin lira olarak belirlendi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar'da kentsel dönüşümü engelleyen 4 ka

06 Nisan 2017


Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap kura çekilişi 6 Nisan Perşembe günü noter huzurunda gerçekl

05 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat