Kentsel Dönüşüm Onlara Yaradı

Türkiye genelinde son birkaç yıldır büyük ivme kazanan kentsel dönüşüm, inşaat sektörünü her yönden olumlu yönde etkiliyor.

04 Ağustos 2014
Kentsel Dönüşüm Onlara Yaradı

Türkiye genelinde son birkaç yıldır büyük ivme kazanan kentsel dönüşüm, inşaat sektörünü her yönden olumlu yönde etkiliyor.

Son yıllardaki kentsel dönüşüm projeleri ve çevre ülkelerdeki yeniden yapılanma faaliyetlerinin iş ve inşaat makineleri yedek parçası sektörüne önemli katkı sağlaması bekleniyor.

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri (İŞİM) Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün küresel büyüklüğünün 300 milyar doları aştığını, Türkiye'nin dünya ticaretindeki payının yüzde 2,5 civarında olduğunu söyledi.

''AVRUPA'NIN EN BÜYÜK PAZARI OLABİLİRİZ''

Türkiye'nin pazar büyüklüğü açısından Avrupa'da 4. dünyada da 11. sırada bulunduğunu anlatan Gökalp, "Kentsel dönüşüm projelerinin ve çevre ülkelerdeki yeniden inşa faaliyetlerinin sektöre yaptığı katkıyla gelecek 5 yıl içinde Avrupa'nın en büyük pazarı olabiliriz" dedi.

İŞ MAKİNESİ ÜRETECEKLER

Nihai ürün üretme konusuna da değinen Gökalp, kuruldukları günden bu yana küme üyelerinin ortak çalışmalarıyla iş makinesi üretme fikirlerinin olduğunu belirtti. Yakın zamanda bu konuda çalışmalara başlayacaklarını bildiren Gökalp, Çankaya Üniversitesinin de kendilerine destek olacağını söyledi.

3 MİLYAR DOLAR İTAHALAT

Hafif iş makineleri ve yedek parça ihracatının geçen yıl itibarıyla 1,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiğini anlatan Gökalp, ithalatın 3 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. İhracat ürünlerinin ağırlıklı olarak yedek parça, ithalat mallarının ise nihai ürün olduğunu dile getiren Gökalp, bitmiş ürünün aynı zamanda katma değeri yüksek ve pahalı ürünler olmasının ithalat lehine farkı artırdığına dikkati çekti. Bu durumun yerli nihai ürün üretmenin önemini gösterdiğini kaydeden Gökalp, "Bizim buradan gönderdiğimiz ürünler yurt dışında ambalajlanıyor, etiketleniyor ve daha pahalıya tekrar ithal ediliyor. Bu durumun nedeni marka gücü" diye konuştu.

10 YILDA YÜZDE 25 BÜYÜDÜ

Türkiye'de üretilmeyen bazı malzemeler dışında sektörün üretimde ağırlıklı olarak yerli malzeme kullandığını anlatan Gökalp, belediyeler, inşaat firmaları, ilgili kamu kuruluşlarının alımlarının yerli nihai ürünün ortaya çıkışını kolaylaştıracağını ifade etti.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

AA'nın haberine göre, sektörün büyüme hızı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Gökalp, "Son 10 yılda sektör yüzde 25 büyüme gösterdi. 2023'te de ihracatın 10 milyar dolara çıkması hedefleniyor" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.