'Kentsel dönüşüm rant kavgasına dönüştürülmesin' çağrısı

Kentsel dönüşüm çalışmalarının önemi, İstanbul'da yaşanan deprem sonrası bir kez daha ortaya çıktı.

27 September 2019
'Kentsel dönüşüm rant kavgasına dönüştürülmesin' çağrısı İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüme dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Kentsel dönüşümde tespit çalışmalarının hızlanması için eksik kalan yasal düzenlemelerin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirten Durbakayım, bunun yanı sıra müteahhitler ile arsa sahiplerinin de dönüşümü bir rant kavgasına dönüştürmemesi gerektiğini ifade etti.

İstanbul'da dün yaşanan 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yapıların güvenliği bir kez daha gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmalarına son yıllarda hız verirken Türkiye genelinde 6,7 milyon konutun dönüşüme alınması gerektiği belirtiliyor. Türkiye Gazetesi'nin aktardığı habere göre, başta İstanbul'da olmak üzere ay hatları üzerinde yer alan binaların dönüşümünde çalışmalar hızlandı. Ancak müteahhitler ile yapı sahipleri arasındaki daire pazarlığının dönüşüm çalışmalarını yavaşlattığı da biliniyor.

"YASAL ADIMLAR HIZLANDIRILMALIDIR"

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması için görüşlerini dile getiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Kentsel dönüşümü hızlandırmak için öncelikle müteahhitlerin fazla metrekare hesabı yapmasından, arsa sahiplerinin de ekstra avantaj sağlama ısrarcılığından vazgeçmesinin ne kadar elzem olduğu ortada. Bakanlık ve yerel yönetimler müteahhitler ve arsa sahiplerinin orta noktada konsensüs sağlamasına zemin hazırlayacak yasal adımları hızlandırmalıdır" şeklinde konuştu.

Müteahhitlik sınıflandırılmasındaki eksikliklere de değinen Durbakayım, "Manevi ve maddi kayba sebep olan veya olabilecek şekilde inşaat yapımında rol alan müteahhit, kontrol mühendisi, mimarların siciline kayıt düşülmeli. Yıllardır sektörü katleden deneyimsiz, yetersiz kişi ve firmaların verdiği tahribatın bir an önce giderilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum