Kentsel Dönüşüm Süreci Hız Kazanıyor

6.5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiği kentsel dönüşüm süreci gün geçtikçe hız kazanıyor.

10 Eylül 2014
Kentsel Dönüşüm Süreci Hız Kazanıyor

6.5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiği kentsel dönüşüm süreci gün geçtikçe hız kazanıyor.

Ekim 2012’den bugüne kadar 1 milyar 200 milyon liralık devlet desteği sağlanan proje için 2015 bütçesinden daha fazla kaynak talep edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre toplamda 400 milyar Türk Lirası’nı bulacak proje için önümüzdeki aylarda daha fazla kaynak aktarılması planlanıyor.

Milyonlarca konutun yenileneceği kentsel dönüşümün milyarlarca dolarlık bir proje olduğunu ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi “Daha fazla kaynak ayrılması gerekiyor. Bu kapsamda hem bütçeden daha fazla kaynak ayrılması hem de bankacılık sektörünün daha fazla finansman sağlaması gerekiyor. Belediyelerdeki görev değişimleri ve yaz tatili sebebiyle fren yapan süreç önümüzdeki günlerde yeniden hızlanacaktır” dedi.

TOKİ PROJELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAYNAKLI OLACAK

Türkiye'nin dar gelirlileri ev sahibi yapan kuruluşu TOKİ, üreteceği konutların yarısına yakınının kentsel dönüşüm kaynaklı olacağını açıkladı.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Bundan böyle üreteceğimiz konutların yüzde 40 ile 50’si kentsel dönüşüm kaynaklı olacak” dedi.

Kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı kanun çıkalı 2 yıl oldu. Çalışmalar 2 yıldır ağırlıklı olarak özel sektör eliyle yapılsa da kentsel dönüşüm beklenildiği kadar hızlı yürümedi. Özel sektör temsilcileri yasadan kaynaklanan eksikler ve hak sahipleri ile süren pazarlıklar nedeniyle yavaşlarken Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ‘ dönüşümde ben de varım’ dedi.

HEDEF TÜM İLLER

Bugüne kadar üretim pastasından kentsel dönüşüme yüzde 15 pay ayırdıklarını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Artık kentsel dönüşüme ağırlık vereceğiz. Üreteceğimiz konutların yüzde 40-50’si kentsel dönüşüm kaynaklı olacak” dedi. Yerel yönetimlerle başlatılan kentsel yenileme programı kapsamında bugüne kadar toplam 334 projede 283 bin 20 konutluk gecekondu dönüşüm çalışmalarının projelendirildiğini söyleyen Turan, 56 bin 354 konut üretiminin tamamlandığını ifade etti. 128 proje için de çalışmalara başladıklarını belirten Turan, üretilecek konut sayısının 226 bin 666 olduğunu kaydetti. Turan, Türkiye’deki tüm illerde dönüşüm projesi hedeflediklerini söyledi.

58 İLDE 127 BELEDİYE İLE İŞBİRLİĞİ

58 ilde 127 belediye ile işbirliği yaptıklarını belirten Turan, “Gecekondu tarzı yapılar ile kaçak yapıların maliklerince yıkılıp imar planlarına göre yenilenmesi, çok değerli kısmi alanlarda mümkün olabilirken, çoğunluğu kendiliğinden dönüşüm imkânı buluyor. Bu işi zamana yaymayı kolaycılık olarak nitelemek mümkün. Bu nedenle çalışmaların devlet eliyle gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz”
dedi.

EN ZOR TARAFI İKNA ETMEK

Hürriyet'in haberine göre, kentsel dönüşüm projelerinde, kamu menfaati düşünürken hak sahiplerini de mağdur etmemek gerektiğine dikkat çeken Mehmet Ergün Turan, “Karşınızdaki halk kitlesini mağdur etmeden sonuca ulaşmak ve bunun yanı sıra kentin köhnemiş bölgelerini de rehabilite etmek ana hedefimiz. Bu kapsamda gecekondu dönüşüm projelerinin en zor tarafı halkı proje konusunda ikna etmek, yeni hayata adaptasyon konusunda sosyal içerikli projeler geliştirmek ve hak sahiplerini bu yönde kanalize edebilmek. İdaremiz bu anlamda Stratejik İletişim Konsepti oluşturma yönünde çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

RAKAMLARLA KENTSEL DÖNÜŞÜM

- Türkiye’de yenilenmesi gereken konut sayısı : 6.7 milyon konut

- 6.7 milyon konutun yenilenme bedeli : 884 milyar lira

- Yıllık kentsel dönüşüm maliyeti : 44 milyar lira

- Yılda yenilenmesi gereken ünite sayısı : 334 bin ünite

- Kentsel dönüşüm için öngörülen süre : 20 yılHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.