Kentsel Dönüşüm Suriyelileri Sokakta Bıraktı

13 Kasım 2014
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşüm Suriyelileri Sokakta Bıraktı

Suriyeli mültecilerin mesken edindiği Ankara Hacıbayram Mahallesi’ndeki harabe evlerin bazıları dün kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Başkent’e gelen ve Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ kapsamında Hacıbayram Mahallesi’nde boşaltılan yıkık dökük evlere yerleşen yüzlerce Suriyeli mülteci, dün sokakta kaldı.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri, kentsel dönüşüm projesi kapsamında daha önce boşaltılan ve bir süredir Suriyeli mültecilerin yaşadığı evleri yıktı. Eşyalarını toplayan bazı Suriyeliler, diğer mültecilerin kaldığı henüz yıkılmayan evlere taşınırken, çok sayıda Suriyeli ise kalacak yer aramaya başladı.

''SANA TOKİ’DEN EV VERELİM''

Hacıbayram Mahallesi’ndeki Türk vatandaşlar da dünkü yıkım sırasında tedirginlik yaşadı.

50 yıldır Tepe Sokak’taki evinde ikamet eden Ayşe Şentürk, evini satmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yıkım tebligatı gönderdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

17 Ekim’de hazırlanan tebligatı 21 Ekim’de evimin duvarına asmışlar. ‘Sana TOKİ’den ev verelim’ dediler, tek gelirimin emekli maaşı olduğunu söyleyince ‘olmaz’ cevabını verdiler. Kış günü nereye gideceğim, bir günde eşyalarımı nereye taşıyacağım. Yılbaşına kadar süre istedim, ‘gelip yıkacağız’ dediler

Hürriyet'te yer aln habere göre; barındıkları evler yıkım nedeniyle boşaltan Suriyeliler, eşyalarını da sırtlayarak kalacak yer bakmaya başladı.


"Kentsel Dönüşüm Suriyelileri Sokakta Bıraktı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap