Kentsel Dönüşümde Bu Binalara Faizsiz Kredi!

28 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşümde Bu Binalara Faizsiz Kredi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında A sınıfı enerji tasasarrufu sağlayan ve evini yenileyenlere faiz desteği verileceğini açıkladı.

Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında yüzde 4 olarak verdiği faiz desteğini, istenilen şartların yerine getirilmesi durumunda kademeli olarak artırmayı planlıyor. Yeşil bina için tüm şartları yerine getirenlere ise faizsiz kredi verilecek.

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, A sınıfı enerji performansı, yağmur suyu toplama ve gri su sistemi, kendi parselinde otopark gibi 'çevreci bina' için tüm şartları yerine getirenlere, faizsiz kredi desteği vermeyi planlıyor.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yüzde 4 faiz desteği veriliyor.

Türkiye'de yapılacak binaların tamamının enerji performansının C seviyesinde olması gerekirken, Bakanlık, B seviyesindeki binalar için yüzde 4,5, A seviyesindekiler için ise yüzde 5 faiz desteği sağlıyor.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Bakanlık, çevreci bina için diğer şartları yerine getirenlere bu faiz desteğini aynı şekilde kademeli artırmak için Hazine Müsteşarlığı ile görüşüyor. Bu kapsamda verilecek destek için enerji verimliliğinin yanı sıra otoparkın kendi parselinde çözülmesi şartı aranacak.

Aynı zamanda yağmur suyu toplama ve gri su sistemleri de teşvik edilecek. Yağmur suyunu yeniden değerlendiren, lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği gri su sistemi bulunan binalar için faiz desteği artırılacak.

YÖRESEL MİMARİYE DE DAHİL OLACAK

Yöresel mimariye uygun binaların da bu çalışmaya entegre edilmesi amaçlanıyor. Yeşil bina için belirlenecek tüm şartları yerine getirenler için ise faizin tamamını Bakanlık ödeyecek. Böylece vatandaş, devlete faizsiz borçlanacak. (AA)


"Kentsel Dönüşümde Bu Binalara Faizsiz Kredi!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap