Kentsel Dönüşümde “Gayrimenkul Sertifikası” Modeli

Gayrimenkul sektörünün hareketliliğini arttıracak yeni dönemde, gayrimenkul sertifikası modeli geliştirilecek. Yeni finansman modellerinin önü açılacak ve yerli

05 Kasım 2015
Kentsel Dönüşümde “Gayrimenkul Sertifikası” Modeli

Gayrimenkul sektörünün hareketliliğini arttıracak yeni dönemde, gayrimenkul sertifikası modeli geliştirilecek. Yeni finansman modellerinin önü açılacak ve yerli yapı malzemelerinin kullanılması sağlanacak...

1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar gelen AK Parti, Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak 'İkinci Atılım Dönemi' projelerine odaklandı.

Dar gelirli ve emeklilerin 250 TL taksitle konut sahibi olmalarını sağlayacak paketin yanı sıra, Kentsel Dönüşüm projesi de revize edilerek geliştirilecek. Yeni dönedem TOKİ daha aktif rol oynayacak, kentsel dönüşümle beraber sosyal dönüşüm de sağlanacak.

Kentsel dönüşüm alanlarındaki uygulamaların ülke genelinde önceliklendirilmesi için 'Kentsel Dönüşüm Alanları Strateji Belgesi' hazırlanıyor. Gayrimenkul sektöründe de hareketliliği getirecek yeni finansman modelleri hayata geçirilecek. Faizsiz bono olarak adlandırılan SUKUK gibi finansman araçlarının önü açılacak. Kentsel dönüşüm alanlarında hakların devredilmesine imkan tanıyan Gayrimenkul Sertifikası modeli geliştirilecek.

Vatandaş, devlet güvencesinde borsada işlem görecek konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilecek. Bu hisseler'Gayrimenkul Sertifikası' adı altında işlem görecek ve istendiği zaman paraya çevrilebilecek ya da proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre konut sahibi olunabilecek.

Atılan önemli adımlardan biri ise piyasaya sürülen güvensiz ithal yapı malzemelerinin kullanılmasına yönelik. Bu malzemelerin kullanılmaması için Yapı Araştırma Merkezi kurulması planlanıyor. Kentsel dönüşümde 'yerli' ürünlerin kullanılması sağlanacak.

AkşamHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesi “Çevre Taahhütnamesi” kapsamında bazı uygulama ve denetimleri değiştirmek üzere top

22 Şubat 2017


İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat sektörü güven endeksi Ocak ayında azaldı. Son 4 aylık süreçte yalnızca Aralık ayında artış gö

25 Ocak 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat