Kentsel Dönüşümde “Gayrimenkul Sertifikası” Modeli

05 Kasım 2015
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşümde “Gayrimenkul Sertifikası” Modeli

Gayrimenkul sektörünün hareketliliğini arttıracak yeni dönemde, gayrimenkul sertifikası modeli geliştirilecek. Yeni finansman modellerinin önü açılacak ve yerli yapı malzemelerinin kullanılması sağlanacak...

1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar gelen AK Parti, Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak 'İkinci Atılım Dönemi' projelerine odaklandı.

Dar gelirli ve emeklilerin 250 TL taksitle konut sahibi olmalarını sağlayacak paketin yanı sıra, Kentsel Dönüşüm projesi de revize edilerek geliştirilecek. Yeni dönedem TOKİ daha aktif rol oynayacak, kentsel dönüşümle beraber sosyal dönüşüm de sağlanacak.

Kentsel dönüşüm alanlarındaki uygulamaların ülke genelinde önceliklendirilmesi için 'Kentsel Dönüşüm Alanları Strateji Belgesi' hazırlanıyor. Gayrimenkul sektöründe de hareketliliği getirecek yeni finansman modelleri hayata geçirilecek. Faizsiz bono olarak adlandırılan SUKUK gibi finansman araçlarının önü açılacak. Kentsel dönüşüm alanlarında hakların devredilmesine imkan tanıyan Gayrimenkul Sertifikası modeli geliştirilecek.

Vatandaş, devlet güvencesinde borsada işlem görecek konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilecek. Bu hisseler'Gayrimenkul Sertifikası' adı altında işlem görecek ve istendiği zaman paraya çevrilebilecek ya da proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre konut sahibi olunabilecek.

Atılan önemli adımlardan biri ise piyasaya sürülen güvensiz ithal yapı malzemelerinin kullanılmasına yönelik. Bu malzemelerin kullanılmaması için Yapı Araştırma Merkezi kurulması planlanıyor. Kentsel dönüşümde 'yerli' ürünlerin kullanılması sağlanacak.

Akşam


"Kentsel Dönüşümde “Gayrimenkul Sertifikası” Modeli" haberine ait yorum yok

Yorum Yap