Kentsel Dönüşümde Kimler Kira Yardımı Alabilir ?

Devlet, kentsel dönüşüm kapsamında kimlere kira yardımı yapar ? 2015 yılında kira yardımı kaç lira olacak ? İşte yanıtı...

02 Haziran 2015
Kentsel Dönüşümde Kimler Kira Yardımı Alabilir ?

Devlet, kentsel dönüşüm kapsamında kimlere kira yardımı yapar ? 2015 yılında kira yardımı kaç lira olacak ? İşte yanıtı...

Kentsel dönüşüm sürecinde hak sahiplerine kira yardımı yapılmaya devam ediyor. Hala bazı sorunlar olsa da ve hukuki yaptırımlar beklense de Bakanlık ve belediyelerin de katkılarıyla kentsel dönüşüm çalışmaları ilerleme gösteriyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN 250 MİLYON LİRALIK KİRA YARDIMI

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI KİME YAPILIR ?

Binanız ya riskli alan ilan edilen bölgenin sınırları içerisindeyse, kentsel dönüşümden yararlanabilirsiniz. Binanızın yenilenme süreci başladıysa devletten kira yardımı da alabilirsiniz.

100 BİNE YAKIN KİŞİNİN KİRASINI DEVLET ÖDÜYOR

Eğer kat malikiyseniz; her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira kredi yardımı alabilirsiniz. Bir malikin en fazla 5 bağımsız bölüm için yardım alabildiği bu uygulamada; kredi, blokeli hesapta tutulur ve inşaat süreci ilerledikçe ekspertiz onayına göre kat malikine dönüşüm için kredi yardımı devam eder.

KÖYLÜYE DE KİRA YARDIMI YAPILACAK

Eğer kat sahibiyseniz, ancak kredi yerine kira yardımı alacaksanız; riskli binada yaşayan mülk sahibi 18 ay boyunca geri ödemesiz kira yardımı alabilir. Ancak kat sahibi bu iki seçenekten yalnızca birini kullanabilir. Yani kat maliki ya kredi yardımı ya da kira yardımını seçebilir.

2015 YILINDA KİRA YARDIMI NE KADAR OLACAK ?

2015 yılında ödenecek kira yardımının ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Ancak kira yardımı 2013 yılında 600 lira, 2014 yılında ise 680 liraydı. 2015 yılında kira yardımı miktarının 700 lira üzerinde olacağı öngörülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL OLMALI ?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.