Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Şartları Değişti

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı uygulamasının şartları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi.

22 Haziran 2015
Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Şartları Değişti

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı uygulamasının şartları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde 6.5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşümde yeni bir stratejiyi hayata geçiriyor. Artık sadece kendi evinde ikamet edenlere 18 ay boyunca kira yardımı verilecek. Buna göre artık sadece kendi evinde ikamet edenlere 18 ay boyunca kira yardımı verilecek. Daha önce bir kişi, kaç evi olursa olsun hepsi için ayrı ayrı kira yardımı alabiliyordu.

2015 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BEDELİ

Bakanlığın 2015 stratejisine göre artık bireysel dönüşüm yerine, belediyelerle işbirliği halinde 4-5 bin konuta kadar çıkacak 'alansal dönüşüme' geçme kararı da aldı. Yeni modele göre belediyeler bakanlığın vereceği destekle yeni projelerin finansmanını sağlayabilecek.

TOKİ MODELİ

Yeni stratejinin detaylarını anlatan bakanlık yetkilileri, bu yöntemi kendi projelerinden finansman sağlayarak 500 bin konut üreten TOKİ’nin modeline benzetiyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

KİRA YARDIMI KURALLARI DEĞİŞTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara verilecek kira yardımlarıyla ilgili şartları baştan aşağı yeniden düzenledi. Uygulamaya giren yeni sisteme göre 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı mülkü sahiplerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılacak. Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranacak. Mülk sahibi, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılacak.

100 BİNE YAKIN KİŞİNİN KİRASINI DEVLET ÖDÜYORHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

cemil

14 Apr 2016, 18:20

bınamızı kenrsel dönüşüme verdik.elektrık su dogalgaz dan biri üzerimize olmadıgı için kira yardımı alamıyoruz.tam 40 yıldır aynı adresde oturuyoruz.ikametgah var ama fatura bizim üstümüze degil.ailese binası oldugu için gerek duymadık zamanında.maduriyetimiz var.kim nasıl yardımcı olur bize.


bülent

26 Apr 2016, 14:47

elektrik aboneliği şart değildir, yürürlükteki mevzuata göre aşağıdaki 3. madde de belirtildiği gibi kira yardımı almanızın önünde hiç bir engel yok sahiplerinden istenen evraklar Başvuru formu Bağımsız bölümü gösterir tapu belgesi aslı ve fotokopisi Arsa paylı tapular için, nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerine kayıtlı olan son üç aya ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturalarından birisi ya da emlak vergi beyannamesi Taşınmaza ait güncel tapu kaydı ( yetkili tarafından imzalanmış ve mühürlü) Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi Riskli bina tespit raporu inceleme formu Yeni adresini gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği (konutun tahliye edildiğini gösterme amaçlı) Kamu bankalarında açılmış bir vadesiz mevduat hesabına ait hesap cüzdanı fotokopisi (Tercihen Ziraat Bankası veya Halk Bankası)


Fırat dede

19 May 2016, 11:40

Merhaba. Durumunuzu okudum,çözülebildimi acaba?şu an aynı şeyleri ben yaşıyorum tecrubelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.


GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Örnekköy’deki 18 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm pro

04 Ekim 2017


Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Yeni Torba Kanununun tasarısında kamuya ait 60 bin lojman satışa çıkarılarak, elde edilen gelirin ke

03 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.