Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Şartları Değişti

22 Haziran 2015
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Şartları Değişti

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı uygulamasının şartları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde 6.5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşümde yeni bir stratejiyi hayata geçiriyor. Artık sadece kendi evinde ikamet edenlere 18 ay boyunca kira yardımı verilecek. Buna göre artık sadece kendi evinde ikamet edenlere 18 ay boyunca kira yardımı verilecek. Daha önce bir kişi, kaç evi olursa olsun hepsi için ayrı ayrı kira yardımı alabiliyordu.

2015 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BEDELİ

Bakanlığın 2015 stratejisine göre artık bireysel dönüşüm yerine, belediyelerle işbirliği halinde 4-5 bin konuta kadar çıkacak 'alansal dönüşüme' geçme kararı da aldı. Yeni modele göre belediyeler bakanlığın vereceği destekle yeni projelerin finansmanını sağlayabilecek.

TOKİ MODELİ

Yeni stratejinin detaylarını anlatan bakanlık yetkilileri, bu yöntemi kendi projelerinden finansman sağlayarak 500 bin konut üreten TOKİ’nin modeline benzetiyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

KİRA YARDIMI KURALLARI DEĞİŞTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara verilecek kira yardımlarıyla ilgili şartları baştan aşağı yeniden düzenledi. Uygulamaya giren yeni sisteme göre 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı mülkü sahiplerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılacak. Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranacak. Mülk sahibi, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılacak.

100 BİNE YAKIN KİŞİNİN KİRASINI DEVLET ÖDÜYOR


"Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Şartları Değişti" haberine ait 1 yorum

cemil

14 Apr 2016, 18:20

bınamızı kenrsel dönüşüme verdik.elektrık su dogalgaz dan biri üzerimize olmadıgı için kira yardımı alamıyoruz.tam 40 yıldır aynı adresde oturuyoruz.ikametgah var ama fatura bizim üstümüze degil.ailese binası oldugu için gerek duymadık zamanında.maduriyetimiz var.kim nasıl yardımcı olur bize.

bülent

Yorumunuz denetim için bekliyor.

Fırat dede

Yorumunuz denetim için bekliyor.

Yorum Yap