Kentsel dönüşümde plan uygulama iptalleri sona eriyor

Kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak yeni bir dönem başlıyor.

28 February 2020
Kentsel dönüşümde plan uygulama iptalleri sona eriyor Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarındaki büyük engellerden biri olan plan uygulama iptalleri uygulaması sona eriyor. Söz konusu uygulamanın Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından hazırlanan İmar Kanunu değişikliği ile sona ereceği bildirildi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, "Bu problemlerden dolayı dönüşüm süreçleri sürekli sekteye uğradı. Modern, güvenli şehirlerin olması gereken yerlerde sosyal donatı alanları yetersiz, ulaşım ağları eksik, ekonomik değeri olmayan çöküntü bölgeleri oluştu" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'daki Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü ve Hacivat mahallelerinin bulunduğu bölgeyi kapsayan ve 1986'da onaylanan Arabayatağı Islah İmar Planı'na istinaden bölgenin 2002 yılında ruhsatlı yapılaşmaya uygun hale getirildiğini anımsatan Başkan Oktay, "Ancak uygulama 2002 yılında iptal edildi. 2007'de ise revize edilen uygulama planı onaylandı. Ancak kısa süre sonra bu uygulamayla ilgili de iptal kararları çıktı. Bu belirsizlik, çarpık ve kaçak yapılaşmayı tetikledi. 20 bin taşınmaz sahibi bu durumdan olumsuz etkilendi" ifadelerini kullandı.

"TEKRAR TEKRAR UYGULAMA YAPMA DÖNEMİ SONA ERECEK"

Geçmişteki iptal kararlarını incelediklerinde buradaki sorunların büyük bir bölümünün parsel bazlı olduğunun belirlendiğini ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, "Yaptığımız çalışma ve istişareler sonrasında bu sorunun ancak bir kanun düzenlemesi ile çözüme kavuşabileceği sonucuna vardık. Biz de enerjimizi bu yönde yoğunlaştırdık. Ankara'daki temaslarımızı sıklaştırdık. Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile görüşmelerde bulunduk" şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmeler sonrasında İmar Kanunu'nun 18. Maddesinde değişiklik yapılmasına öncülük ettiklerini ve kanunun Uygulama Yönetmeliğinin hazırlanarak çıkartılmasına da katkı sağladıklarını belirten Oktay, "Bu yasal düzenlemeler, parsel bazında iptale sebep olan mülkiyet sorunlarının çözümü için elimizi güçlendirdi. Tüm bölgede yılları bulan zaman kaybının önüne geçilmiş olunacak ve tekrar tekrar uygulama yapma dönemi de sona erecek" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum