Kentsel dönüşümde Re'sen Modeli başlıyor

Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırma adına yeni modeller gündemde.

28 June 2019
Kentsel dönüşümde Re'sen Modeli başlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm Türkiye'de daha güvenli ve daha modern şehirler ortaya koyma adına yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında bazı yeniliklere gidiliyor. Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre, Bakanlığın gündeminde Re'sen Modeli olduğu bildirildi. Bu modelde riskli olduğu tespit edilen bir yapıda hak sahibine sorulmaksızın kentsel dönüşüm başlatılabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bakan Kurum, Bakanlık olarak yapılacak tüm iyileştirmeleri sahada yaptıkları gözlemler ve vatandaşlarla yaptıkları istişareler sonucunda belirlediklerini ifade etti. Bakanlık tarafından sunulan 28 maddelik kanun teklifinde özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli yeniliklerin olması bekleniyor.

DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan kanun teklifinde en dikkat çeken maddem kentsel dönüşüm çalışmalarını kapsıyor. Buna göre kentsel dönüşüm çalışmalarında Re'sen Modeli gündeme geldi. Teklifin kabul görmesiyle kendiliğinden çöken, zemini kayan, heyelan, yangın, patlama gibi nedenlerle ağır hasar gören yapılar Bakanlık tarafından maliklerin muvafakati aranmaksızın dönüşüme alınacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Kartal ve Kağıthane'de çöken binaları hatırlatarak, "Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın Re'sen yapacağız. Daha önce imzalanmış olan sözleşmeler de feshedilecek" diye konuştu. Bu modelin hayata geçmesi durumunda dönüşüme giren ev sahipleri kira ve taşınma yardımlarını alıp evlerini boşaltacak. Bakanlık, yeni binaları inşa edip teslim edecek ve ekstra maliyet olursa ev sahipleri bunu ödeyecek" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum