Kentsel dönüşümde yapılan değişiklik memnuniyet doğurdu

Kentsel dönüşüm yönetmeliğinde yapılan değişiklik sektörde olumlu karşılandı.

24 June 2019
Kentsel dönüşümde yapılan değişiklik memnuniyet doğurdu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde resmen yürürlüğe giren düzenlemeyle kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni dönemi başlattı. Buna göre yapılan düzenlemeyle kentsel dönüşüm projelerine sadece yeterli görülen inşaat firmaları dahil olacak. Bu düzenlemenin amacı hem kentsel dönüşüme giren vatandaşı hem de müteahhitleri dönüşüm çalışmalarında mağdur etmemek olarak değerlendiriliyor.

"PROJELER YARIM KALMAYACAK"

Kentsel dönüşümde yapılan değişikliği Erkanlı Holding Genel Müdürü Evrim Karayel değerlendirdi. Yapılan değişiklikle Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarının etkili ve hızlı ilerleyebileceğini belirten Karayel, "Bu anlamda; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı kararın, bir anlamda kentsel dönüşümün önünü açacağı kanaatindeyiz" dedi.

Değişikliği vatandaşların cephesinden değerlendiren Karayel, "Kararla birlikte evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşların, projenin tamamlanmaması gibi durumlarda yaşadıkları mağduriyetler ortadan kalkacak. Yeni yönetmelik kapsamında teminat mektubu ya da bina tamamlama sigortası yaptırmak demek, bundan sonra kentsel dönüşüm kapsamında projelerin yarım kalmayacağı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

DEPREM GERÇEĞİ

Türkiye'nin deprem bölgesinde olmasından dolayı kentsel dönüşümün daha hızlı ilerlemesi gerektiğini ifade eden Karayel, "Uzmanlar yıllardır Türkiye’de büyük bir depremin olabileceğini ifade ediyor. Tüm bunlarla birlikte; alınan yeni kararın ardından daha hızlı hareket etmek ve dönüşümü bir an evvel tamamlamak gerekiyor. Yalnızca İstanbul’da binlerce depreme dayanıksız bina mevcut. Bunları göz önünde bulundurarak kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak lazım" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum