Kentsel dönüşümde yeni finansman modelleri hayata geçiyor

Bakanlık, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak önemli bir yeniliğe gidiyor.

08 March 2021
Kentsel dönüşümde yeni finansman modelleri hayata geçiyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm seferberliğinin "Afetlere Hazır Türkiye" vizyonuyla 81 il ve 922 ilçede tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

AA'nın aktardığı habere göre, Türkiye'de yaklaşık 6,7 milyon bağımsız bölümün depreme karşı dayanıksız olduğunu ve bunların 1,5 milyonunun da acil olarak dönüşmesi gerektiğini belirten Bakan Kurum, bu çerçevede yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm ilkeleriyle devam edilen kentsel dönüşüm seferberliğinde hedefin her yıl 300 bin konutu dönüştürmek olduğunu dile getirdi.

EMLAK BANK'TAN ÖNEMLİ KATKI

Faaliyetlerine yeniden başlayan Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm sürecinde önemli finansal katkı sağlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Katılım Bankası ile kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha eklendiğini ifade etti.

Emlak Bank'ın kentsel dönüşüm için finansman modelleri geliştirdiğini belirten Bakan Kurum, "Emlak Katılım Bankamız ile kentsel dönüşüm için tüm tarafları kapsayan 3 ana finansman çözümü geliştirdik. Güçlendirme, yerinde dönüşüm ve alansal dönüşüm. Bu 3 ana finansman modeline göre, ilk önce vatandaşlarımız ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak. Sonraki süreçte Emlak Katılım Bankamız, müteahhit ile inşaatın teknik verilerini ve vatandaş müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için de Bankamız ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak" şeklinde konuştu.

KREDİ DESTEĞİNİN DETAYLARI

Emlak Bank'ın sunacağı finansman modelinin detaylarını aktaran Bakan Kurum, "Emlak Katılım Bankamızın geliştirdiği yeni finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem de alansal dönüşümde vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü olacak. Bir taraftan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümde maliyetlerini azaltıcı finansman yardımları yapılırken diğer taraftan kentsel dönüşüm kredileri de kontrollü kullandırılacağı için işin tamamlanması da garanti altına alınmış olacak. Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşümü sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum son olarak, güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vade ile 400 baz puanlık, iş yerleri için de azami 84 ay vade ile 300 baz puanlık kar payı desteğinin de vatandaşlara sunulacağını dile getirdi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum