Kentsel Dönüşümde Yüksek Katlı Binalara Dur Denilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2018 Kentsel Gelişim Zirvesi’nde konuştu. Bakan Kurum Yüksek Katlı Binaların rahatsız edici olmaya başladığını söyledi.

01 November 2018
Kentsel Dönüşümde Yüksek Katlı Binalara Dur Denilecek 2018 Kentsel Gelişim Zirvesi’nde Bakan Kurum Kentsel Dönüşüm anlayışı ve gelecekle ilgili açıklamalarda bulundu. Yüksek katlı binaların artık rahatsız edici olmaya başladığını dile getiren Bakan, bunlara artık dur denileceğini söyledi.

Yüksek katlı binalar, bir dönem imar planının azlığı, köyden kente hızlı bir göç ve nüfus yoğunluğunun artışıyla bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştı. Bunların biraz da özentilikten kaynaklandığını söyleyen Bakan Kurum bu anlayışın değişeceğini belirtti. Sözlerine “Biz de kendi içimizde hatalar yaptık ancak biz bundan sonra yapacağımız bütün projelerde yatay mimari, sosyal donatısı, sosyal ihtiyaçları olan projeler gerçekleştirmek zorundayız. Aslında bunun en büyük örneğini İstanbul'da Kanal İstanbul Projesi'nin etrafında yapıyor olacağız.” şeklinde devam eden Kurum özeleştiri yaparak bunun düzeltileceği sinyalini verdi.

Bakan Kurum ayrıca başarılı bir şehircilik geleneğimiz olduğunu aktarırken, gelecek nesillere bize bırakılan eserler gibi sağlam ve estetik eserler bırakmamız gerektiğini söyledi. Her şehrin kendisine özgü bir gelenek ve dokusu olduğunu ifade ederken, şehirlerimizin birbirine benzediğini eskideki farklılıkları yaşatmamız gerektiğini hatırlattı.
Bakan, konu hakkında şu şekilde konuştu: “Artık bizim şehirlerimizin hepsi birbirine benzedi. Eskiden baktığınızda Selçuklu, Osmanlı döneminde dahi farklılıklar arz ediyordu. Bu farklılıkları bizim yaşatmamız gerekiyor. Bir şehrin kültürü, mimarisi kendine özgü olmak durumunda, oradaki yapıya uygun olmak zorunda, bizim de bunları yaşatmamız gerekiyor. Biz de bunlara yönelik bir 2023 Şehircilik Vizyonu hazırlıyoruz. Kentlerimizin, mimari yapılarımızın nasıl olması gerektiğini, şehirler ve bölge ölçeğinde nasıl yapılar olması gerektiğini bu vizyonda ortaya koymaya çalışacağız."

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM ETMELİ

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm’e halen ihtiyacı olan milyonlarca konut bulunmakta. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha güvenli, daha sağlam konutlara bir an önce sahip olmak gerekiyor. Bunu yaparken de estetik duygusundan ayrılınmamalı. Şehirlerdeki ruh korunmalı ve yatay mimari anlayışlı projeler hayata geçirilmeli. Bu doğrultuda çalışmalar hızla devam ederken hem hükümet hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehirleri hak ettiği güvenli ve özgün ortamı sağlayacak adımlar atmaya devam ediyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde yeni yılla strateji değişiyor

Kentsel dönüşümde yeni yılla strateji değişiyor

2020 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanarak devam edecek.

29 November 2019


Ankara'da büyük dönüşüm sürüyor

Ankara'da büyük dönüşüm sürüyor

Ankara'nın 8 ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülüyor.

28 November 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum