Kentsel dönüşümde zorlukları kaldıracak düzenleme geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde yeni düzenlemeler hazırlığında.

03 May 2019
Kentsel dönüşümde zorlukları kaldıracak düzenleme geliyor Tüm Türkiye'de kentsel dönüşüm ve geliştirme çalışmaları devam ederken ilerleyen zamanlarda bu çalışmaların daha da hızlanması adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlemeler yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yaşanan zorlukları ortadan kaldırma adına çalışma yürüttüklerini açıkladı. Bakan Kurum, "6306 sayılı yasayla alakalı kentsel dönüşümde yaşanan zorlukları, sorunları çözmek adına hem hak sahiplerinin yaşadığı hem de yüklenicilerimizin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenlemeyi hazırlıyoruz. Buna ilişkin uzun süre devam etmeyen kentsel dönüşüm firmalarına ve hak sahiplerine belli hakları getireceğiz. Bu çerçevede eğer bu, tek taraflı bir problemse fesih hakkına kadar hem vatandaşlarımızın mağdur olmasını hem de bu sürecin sürecini uzattığımız zaman sadece kendisiyle etrafını da ilgilendiren konularda mağduriyeti engellemek adına böyle düzenlemeler yapıyoruz" diye konuştu.

İSTANBUL'DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İstanbul'un önce Kartal ilçesinde ardından da Kağıthane ilçesinde yıkılan binalardan sonra bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştı. Devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Kurum, "Fiilen şu an zaten sahada Esenler'de, Üsküdar'da, Gaziosmanpaşa'da, Kağıthane'de, Kartal'da, İstanbul'un hemen hemen tüm ilçelerinde bu çalışmayı yapıyoruz. Gelmesine müteakip acil yerlerden başlayarak yapacağız" ifadelerini kullandı..

81 şehre riskli yapıların tespiti için genelge gönderildiğini hatırlatan Bakan Kurum, "İnşallah Mayıs ayı içerisinde belediye başkanlarımız bize bu tespitleri bildirecek valilik kanalıyla. Hatta İstanbul'da, İstanbul'un tüm ilçelerindeki tespiti valimiz bu hafta kendilerine bildirecek. Bir ofiste o tespitleri birebir her belediyeyi çağırarak alacağız. Her belediye kendi içinde çalışıyor. Valilik kanalıyla biz belediyelerimizle önümüzdeki haftadan itibaren birer birer görüşüp, şehirlerinde ilçelerinde tespit ettikleri riskli alanları bize bildirmelerini, tespit etmelerini isteyeceğiz. Süreç, önümüzdeki hafta itibarıyla doluyor. Dolayısıyla bu talepleri aldığımızda oradaki acil gördüğümüz yerlerden başlamak suretiyle de kentsel dönüşümü başlatacağız" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konak'ta kentsel dönüşüm için bekleyiş sürüyor

Konak'ta kentsel dönüşüm için bekleyiş sürüyor

İzmir Konak'ta dönüşümün için mahkeme kararı bekleniyor. İşte yaşanan son gelişmeler…

23 November 2021


Antalya'da 1322 yeni konut inşa edilecek

Antalya'da 1322 yeni konut inşa edilecek

Antalya'da yangından etkilenen vatandaşlar için yeni konutların inşası planlanıyor.

23 November 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum