"Kentsel dönüşüme ülke meselesi olarak bakmak lazım"

Bakanlık, kentsel dönüşümde kararlı adımlar atıyor.

05 February 2020
"Kentsel dönüşüme ülke meselesi olarak bakmak lazım" Son dönemlerde Türkiye'nin birçok farlı bölgesinde meydana gelen depremlerden sonra kentsel dönüşüm çalışmalarının önemi bir kez daha gün yüzüne çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde 2012 yılından bu yana sürdürülen çalışmalarla güvenli yaşam alanları kazandırılıyor.

Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında görüşlerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremle birlikte kentsel dönüşümün öneminin net bir şekilde görüldüğünü belirterek, "Ne pahasına olursa olsun dönüşümü yapacağız" dedi.

"TOPYEKUN SEFERBERLİK ŞART"

Türkiye'nin yüzde 66'sının deprem riski bulunan alanlarda yer aldığını, bunun da nüfusun yüzde 71'i olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Yakın zamanda Elazığ'da, Malatya'da, Manisa'da, İstanbul'da, Denizli'de yaşadığımız depremler, Kartal'da yaşadığımız acı olay, Kâğıthane'de, Sarıyer'de, Avcılar'da, Bağcılar'da ve İstanbul'un değişik ilçelerinde yaşadığımız son olaylar kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koydu aslında. Depremle mücadele terörle mücadele kadar önemli. Bunu hep birlikte yapmamız gerekiyor. Bir tarafından vatandaş, bir taraftan belediyeler, bir taraftan da bakanlığımızın tuttuğu bir süreci yönetmek durumundayız" şeklinde konuştu.

Bu konuya kişi meselesi olarak değil de ülke meselesi olarak yaklaşmanın doğru olacağını aktaran Bakan Kurum, "Topyekûn seferberlik şart. Hem siyaset üstü hem de milli güvenliğimizi ilgilendiren bir mesele bu. Allah göstermesin büyük bir depremde tüm Türkiye etkileniyor. Oradaki insanlarla, onların hüznüyle sevinciyle bir arada yaşıyoruz. Biz bu zor günlerde destek olmayı bilen bir milletiz" ifadelerini kullandı.

DÖNÜŞÜM HEDEFLERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm hedeflerinden bahseden Bakan Kurum, "Her yıl 50-60 bin konutu dönüştürmek istiyoruz. Bu kapsamda geçen yıl 65 bin konutun dönüşümünü başlattık. 25 bini de İstanbul'da. Üsküdar, Esenler, Gaziosmanpaşa Bağcılar, Bahçelievler, Tozkoparan, Ataşehir, Beykoz, Beyoğlu gibi ilçelerde çalışmalara başladık. Her ilimizde dönüşüme ilişkin adımları attık. Yeterli mi? Bence değil. Her yıl hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı artıracağız. Bu kararlı duruşu sergilemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum