Kentsel Dönüşümle Birlikte Binlerce İnşaat Şirketi Kuruldu

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, inşaat sektöründe kentsel dönüşümle birlikte binlerce yeni şirket kurulmasını değerlendirdi.

11 Ağustos 2014
Kentsel Dönüşümle Birlikte Binlerce İnşaat Şirketi Kuruldu

Dumankaya inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, inşaat sektöründe kentsel dönüşümle birlikte binlerce yeni şirket kurulmasını değerlendirdi.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Uğur Dumankaya, bu gelişme ile ilgili olarak, ''Sektöre olan ilgi sevindirici ancak sektöre bu kadar kolay giriş yapılmasının önüne geçilmesi gerek'' dedi.

Ekonominin lokomotifi olarak öne çıkan inşaatın cazibesi, kentsel dönüşüm rüzgarını da arkasına alınca arttı. Cebinde parası olan farklı meslek gruplarından kişiler sektöre hızlı giriş yaptı.

EN FAZLA İSTANBUL'DA

Dönüşüme start verilen 2012'de Türkiye genelinde 6 bin 318 yerli sermayeli, 241 yabancı sermayeli olmak üzere toplam 6 bin 559 şirket kurulurken sayı bu yılın ilk 5 ayında 4 bin 498 oldu. 2012'den bu yana ana faaliyet konusu inşaat olan 19 bin 254 yeni şirket kuruldu. Şirketlerin 699'unda yabancı sermaye ortaklığı oluştu. En fazla şirket kuruluşu İstanbul'da yaşanırken İstanbul'u Ankara ve İzmir takip etti.

SERMAYE GÜCÜ 5 MİLYARI GEÇTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin verilerine göre son üç yılda faaliyet konusu inşaat olan şirket sayısında yüzde 40'a yakın bir artış yaşandı. Türk firmalarıyla ortaklık kurarak pazara giriş yapan yabancı yatırımcı, inşaat sektöründe faaliyet göstermek için Türkiye'ye 2012'den Mayıs 2014'e kadar 196 milyon 181 bin 330 liralık sermaye getirdi. Aynı dönemde yerli sermayenin gücü 5 milyar 28 milyon liraya ulaştı.

HAK SAHİPLERİ İLE PAZARLIK

Habertürk'te yer alan habere göre, sektördeki cazibeye kapılarak yeni projeler geliştirmek isteyen yeni firmalarla birlikte güven sorunu da ortaya çıktı. Adı daha önce hiç duyulmamış şirketler özellikle dönüşüm alanlarında hak sahipleriyle pazarlık yapmaya başladı. Evi dönüşecek olan kişilerin kapısını çalan şirketlerle karşı karşıya kalan hak sahipleri firmaların güvenilir olup olmadığını sorgulayacak mercilerin bulunmamasından yakınıyor.

SEVİNDİRİCİ ANCAK...

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, sektöre olan ilginin sevindirici olduğunu ancak herkesin bu kadar kolay giriş yapmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

TEMİNAT MEKTUBU TAVSİYESİ

Paranın sektöre giriş için yeterli olmadığına dikkat çeken Dumankaya, bilgi ve tecrübenin fark yarattığını aktardı. Dumankaya, "Ekonominin lokomotifi olarak bilinen bu sektörde yabancı girişlerinde sermayenin az olduğunu görüyoruz. Bu da daha çok sat-yap şirketlerinin açıldığını gösteriyor. Yabancı yatırımcılar konut inşaatından ziyade, otel ve ticari alan gibi sermaye girişine ihtiyaç duyulan alanlarda yatırım yapmalı" dedi. Dumankaya, yeni firmalarla işbirliğine gidecek vatandaşa ise teminat mektubu tavsiyesinde bulundu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

Avcılar'da Kat Yasağı Sona Eriyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar'da kentsel dönüşümü engelleyen 4 ka

06 Nisan 2017


Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap Çekilişi 6 Nisan'da!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm 1. ve 5. Etap kura çekilişi 6 Nisan Perşembe günü noter huzurunda gerçekl

05 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat