Kentsel dönüşümün kapsamı genişliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'na ait bazı detaylar açıklandı.

09 September 2019
Kentsel dönüşümün kapsamı genişliyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha önce Eylül ayında yürürlüğe gireceğini duyurduğu yeni Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hakkında bazı detayları açıkladı. Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre, yeni eylem planı 4 başlıkta genişletiliyor.

Bu hafta içerisinde Bakan Kurum tarafından düzenlenecek basın toplantısıyla tüm detayların kamuoyu ile paylaşılacağı yeni eylem planı ile artık sadece afet riskli alanların dönüşümü olmayacağını belirten Bakan Kurum, "Artık kentsel dönüşümün kapsamını da genişletiyoruz. Dönüşüm faaliyetlerimizi afet riskli yapıların ve alanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarihi kent merkezlerinin dönüşümü ve son olarak da dere yataklarındaki yapıların taşınması olarak 4 başlıkta gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

DEPREM GERÇEĞİ

Türkiye'de bir deprem gerçeği olduğunu belirten Bakan Kurum, "20 yıl önce Marmara Bölgesinde çok büyük bir yıkım yaşadık. Bu acı tecrübeler neticesinde deprem ve imar yönetmeliklerinde değişiklikler getirdik. Bu düzenlemelerle 2011 Van depreminde kayıplarımız daha az oldu. Tabii bu düzenlemeler yeterli değil. Türkiye’de olası bir depremin etkisini azaltmak için Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından 2012’de kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Bu proje can ve mal güvenliğimizin teminatı. O günlerden bu yana 7 yılda çok büyük tecrübeler edindik" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırma adına sene başında bazı değişikliklerin yapıldığını hatırlatan Bakan Kurum, "Valiliklerimiz kanalıyla belediyelerimize genelgemizi gönderdik. 53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 240 riskli alan ve 41 ilimizde yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere belirlediğimiz rezerv yapı alanlarında çalışmalara başladık. Riskli alanlarda yer alan 557 bin bağımsız birime ilave olarak 81 ilimizde 609 bin konut ve iş yerini riskli yapı statüsünde yeniliyoruz.

ÖNCELİKLİ ALANLAR BELİRLENİYOR

81 ildeki belediyelere gönderilen Kentsel Dönüşüm Strateji Belgeleri’ne dair genelgenin sonuçlarını Eylem Planı kapsamında açıklanacağını belirten Bakan Kurum, "Belediyelerimizin yaptığı bu geri dönüşlerle, başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok farklı noktasında belirlediğimiz ve öncelik sırasını yeniden düzenlediğimiz alanlara dair stratejimizi milletimizle paylaşacağız. Bu yeni dönemde kentsel dönüşüm çalışmalarımız hem finansal, hem uzlaşma, hem de üretim açısından bambaşka bir ivme kazanacak" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kayseri Oruçreis'te dönüşüm için görüşmeler başlıyor

Kayseri Oruçreis'te dönüşüm için görüşmeler başlıyor

Kayseri'deki yeni kentsel dönüşüm projesi Oruçreis bölgesinde hayata geçirilecek.

01 October 2021


Kayseri ve Gümüşhane için kentsel dönüşüm kararı

Kayseri ve Gümüşhane için kentsel dönüşüm kararı

Kayseri ve Gümüşhane şehirlerinde bazı bölgeler riskli alan ilan edildi.

30 September 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum