Kentsel Dönüşümün Keşfi Bilim Dünyasının İlgi Odağı!

Nevşehir Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

04 Eylül 2015
Kentsel Dönüşümün Keşfi Bilim Dünyasının İlgi Odağı!

Kentsel dönüşüm çalışmaları esnasında Nevşehir'de keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehri bilim adamlarının ilgi odağı oldu.

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile ortaklaşa hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sürecinde ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu alan, bilim çevrelerinin de ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanlığından emekli Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Urfalıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necdet Torunbalcı ve Şehir Plancısı Ahmet Kaya’ dan oluşan heyet, bölgede incelemelerde bulundu.
Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Müze Müdürlüğü denetiminde devam ettirilen temizleme çalışmalarına ilişkin olarak bölgede temizlik çalışmalarını yürüten firma koordinatörü Mevlüt Coşkun’dan bilim adamlarına bilgiler aktarıldı.

396 bin metrekarelik bir alanı içine alan dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu bölgedeki temizlenen mekanlarda da incelemelerde bulunan heyet, bölgenin turizme kazandırılacak olmasının, Kapadokya turizmine farklı bir gelişim hızı kazandıracağı düşüncesini paylaştılar.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.