"Kentsel dönüşümün önündeki engel müteahhitler değil"

Müteahhitler, dönüşüm çalışmalarında kendilerine danışılması gerektiğini belirtiyor.

17 July 2021
"Kentsel dönüşümün önündeki engel müteahhitler değil" Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de bu bakımdan kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı riskli olan yapıların dönüştürülmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Necmi Okumuş, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm süreçlerinin uzamasında mal sahipleri arasında yaşanan sorunların etkisine değinen Okumuş, konutların arsa payları, farklı alanları, para ödemek istemeyenler, 'Yeni tadilat yaptırdım' gibi konuların sık sık gündeme geldiğini dikkat çekerek, "Bunların hepsi çözülebilecek konular, ama maalesef hayalini kurduğumuz kentsel dönüşümün çok uzağında, eskisini yıkıp yenisini yaptığımız binalarla karşı karşıyayız" diye konuştu.

"MÜTEAHHİTLERE ULAŞMALILAR"

Müteahhitlerin ancak daha çok iş ve büyük iş yaparak bütün halinde malzeme miktarlarını artırarak, malzemeyi daha ucuza alarak kazanabileceğini, düşünüldüğünde kentsel dönüşümün önündeki engelin aslında müteahhitler olmadığının anlaşılması gerektiğini belirten MÜFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Necmi Okumuş, "Mal sahipleri, uzlaşmayı sağlayarak inşaatın yapılması için müteahhitlere ulaşmalılar. Her bir apartmanın sorunlarını kendi içerisinde çözerek apartmanlardan oluşturulacak büyük adalardaki inşaatlara ve hayal edilen kentsel dönüşüm alanlarına yani parklara, bahçelere, sosyal tesis alanlarına, konutlara, doğaya ulaşabileceğinin de uzlaşma yolundan geçtiğinin anlaşılması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman ise deprem kuşağında bulunan Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarına kurtuluş mücadelesi gibi bir bakış açısıyla bakılması gerektiğinin altını çizdi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum