KİPTAŞ’tan 5 ilçede konut seferberliği

İBB kuruluşu olan KİPTAŞ, 2019 yılına kadar içinde Eyüp, Pendik, Sarıyer, Zeytinburnu ve Silivri’nin de bulunduğu 5 ilçede sosyal konut ve kentsel dönüşüm çalışmaları yapacağını açıkladı.

20 July 2017
KİPTAŞ’tan 5 ilçede konut seferberliği İBB kuruluşu olan KİPTAŞ, 2019 yılına kadar içinde Eyüp, Pendik, Sarıyer, Zeytinburnu ve Silivri’nin de bulunduğu 5 ilçede sosyal konut ve kentsel dönüşüm çalışmaları yapacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşu İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) konut üretiminde yeni bir atak yapacak. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra her alanda ekonomik seferberlik ilan edildiğine değinen KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “Biz de konut sektörünün paydaşları olarak bir araya gelip, daire stoklarından başlayıp yeni yatırımların istişaresini yaptık. KİPTAŞ olarak İBB ile yaptığımız görüşmelerde seferberlik yapalım dedik. Bu yıldan başlayarak 10-15 bin konutluk kentsel dönüşüm, memur evleri ve hasılat paylaşımı projeleri olacak” ifadelerini kullandı.

15 BİN KONUTUN BİR KISMI 2019’DA BİTECEK

Hedefin, Esenler’de 15 bin konut olduğunu ve 70-80 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin dâhil olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Silivri’de sosyal konut, Bahçeşehir’de memur konutu yapacağız. 5. Levent bir dönüşüm projesi, gecekonduların dönüşümü var, sanayi dönüşümü var. Orası tamamlanmak üzere. Beykoz’da kentsel dönüşüm olacak. Pendik’teki ise sanayi arsası, o da dönüşüm. Birkaç dönüşecek yer var Sarıyer’de. Adet olarak büyük bir proje olmayacak Sarıyer ama maddi değeri yüksek bir proje olacak. Eyüp’te yine çalıştığımız bir kentsel dönüşüm projemiz var. Zeytinburnu’nda çalıştığımız bir projemizin son etabı var. Ona başlayacağız yakında. Bu projeler ile 10-15 bin konut inşa edilecek. 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesine kadar bu projelerin bir kısmına başlayıp, bir kısmını da bitireceğiz” dedi.

İstanbul’da lüks konuta fazla talep olmadığını fakat KİPTAŞ’a en çok sosyal konut için talep geldiğini belirten Yıldırım, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Sosyal konuttan kastım da metrekare fiyatı 1.600 ile 1.800 TL arasında değişen konutlar. Sadece memurlara satılan konutlara da ilgi oluyor. Memur konutunu yapacağımız yerdeki arazi değerli ama sadece memurlara satılacak o proje.”

“HERKESE GÖRE DAİRE VAR”

İstanbul’da arsa fiyatlarına bağlı olarak konut fiyatlarında da artış yaşandığını söyleyen KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “İstanbul’da toprak pahalı. Hammadde pahalı olunca ürün de pahalı oluyor. Hükümetimizin 15 yılında İstanbul’a değer katıldı. Gelirler arttı. Daire fiyatları da yükseldi. Ama İstanbul, Avrupa kentlerine göre konut almak için ucuz bir yer. Yurt dışından gelip konut alanlar memnun oluyor. Bize ‘Beraber proje yapalım’ diye gelen çok oluyor. Ama biz beraber proje yerine, konut satmayı tercih ediyoruz. Venezia projemizden yabancılar oldukça fazla daire aldılar. 5. Levent’ten aldılar. Her keseye göre daire var. Düşünün 70-80 bin dolardan başlayıp, 200-300 bin dolara kadar daire var. İstanbul yaşamak için çok cazip. Hem soydaş hem de kardeş olarak gördüğümüz ülke insanları İstanbul’da yılda birkaç ay da olsa yaşamak istiyor. İstediğini burada buluyor. Alışveriş, turizm, ulaşım her şey var” dedi.

FİKİRTEPE İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

İsmet Yıldırım, kentsel dönüşüm konusuna da önem verdiklerini, İstanbul’a değer katmak istediklerini ve bu amaçla Fikirtepe’de de harekete geçtiklerini belirtti. Bölgede müteahhitlerin tamamlayamadığı projelere ilişkin çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Yıldırım, “Kentsel dönüşümü yapmayınca, İstanbul’a bir katkı da olmuyor. Yeni arazide konut yapmak yeterli değil. Kentsel dönüşümde belli yerde olmak lazım. Fikirtepe’de sorunlar vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile devreye girip, 5-6 ada için devreye girdik. Bir iki adada yakında çalışmaya başlayacağız. Sıkıntı vermiş müteahhitlerden işi devralıp, inşaatları bitirip, vatandaşa teslim etmek istiyoruz” dedi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum