Kiptaş’tan Süleymaniye’de Dev Proje

19 Haziran 2014
PAYLAŞ
Kiptaş’tan Süleymaniye’de Dev Proje

Kiptaş, yenileme alanı ilan edilen Süleymaniye bölgesine dev proje olarak tabir edilebilecek bir çalışma başlatıyor.

İstanbul Büyükşehir BelediyesiFatih Belediyesi ve Kiptaş işbirliğiyle, 2006 yılında yenileme alanı ilan edilen Süleymaniye'de dev bir proje hayata geçirilecek.

İBB, Fatih Belediyesi ve Kiptaş'ın ortak çalışmasıyla, 2006 senesinde yenileme alanı olarak belirlenen Süleymaniye'de bakıma ihtiyacı olan tarihi eserler elden geçirilecek. Toplamda 131 bin metrekare alanı içeren Süleymaniye yenileme alanında 319'u tescilli tarihi eser, 26'sı ise anıt eser olmak üzere toplam 732 yapı bulunuyor.

YÖNETMELİĞE UYGUN HALE GETİRİLECEK

2 yıl içerisinde bitmesi öngörülen proje sonrasında, bölgedeki bakıma muhtaç tarihi eserler yenilenecek, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evler aslına uygun olarak restore edilecek, depreme dayanıksız yapılar yönetmeliğe uygun hale getirilecek, bölgeye parklar, yeşil alanlar yapılarak bölgenin eski değerine getirilmesi planlanıyor.

'İNSANLARIMIZI RİSKTEN UZAKLAŞTIRMAK ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ'

Süleymaniye yenileme alanı hakkında bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Tarihi Yarımada Fatih, günümüzden 8500 yıllık geçmişiyle, sadece İstanbul'un değil, tüm insanlığın ortak kültürel değerlerine ev sahipliği yapan çok özel bir coğrafyadır. Bu coğrafya, günümüze kadar kesintisiz olarak yerleşim yeri olma özelliğini korumayı başarmış belki de yeryüzündeki tek şehirdir. 1950'lerden sonra sanayileşme ile birlikte başlayan göç akını nedeniyle İstanbul hızla gecekondulaşmış, tarihi eserlerin, anıtların etrafı derme çatma binalar, şekilsiz apartmanlarca sarılmıştır, Fatih'te tüm İstanbul gibi bu süreçten olumsuz etkilenmiştir. Sakinlerimizin yaşam koşullarını iyileştirmek ve öngörülen İstanbul depremi düşünüldüğünde insanlarımızı riskten uzaklaştırmak öncelikli görevlerimiz arasındadır, bunun için yapılabilecek en akıllı çözüm ise yenilemedir" dedi.


"Kiptaş’tan Süleymaniye’de Dev Proje" haberine ait yorum yok

Yorum Yap