Kocaeli Körfez'de 1300 rezerv konut üretilecek

Bakanlık, Kocaeli'ndeki dönüşüm çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

26 June 2020
Kocaeli Körfez'de 1300 rezerv konut üretilecek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün en önemli noktalarından olan Kocaeli'ndeki projelerine devam ediyor. Çalışmaların yoğunlaştığı Körfez ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla yeni projeler üretilecek.

AA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli'nde bazı toplantılara katıldı. Toplantılardan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, depremle ilgili Kocaeli'nin her ilçesinde çalışma yürüttüklerini belirterek, "Bu noktada vatandaşımızın can ve mal güvenliğini emniyet altına alacak çalışmaları süratli bir şekilde yapacağız" diye konuştu.

"DÖNÜŞÜMÜ HIZLI YAPMAK İSTİYORUZ"

Kocaeli'ndeki çalışmaların detaylarından bahseden Bakan Kurum, Körfez ilçesinde bin 300 rezerv konut üreteceklerini belirterek, "Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle 97 bin metrekarelik alanda bu konutları yapacağız. Burada üreteceğimiz rezerv konutları da Barbaros, Kabakoz dediğimiz Güney Mahallesi'nde yapacağız. Yine Derince Belediyemizin Deniz Mahallesi'ndeki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Vatandaşlarımızın rızası olması kaydıyla da bu dönüşümü hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ister kendi yerinde isterse gösterecekleri alanda dönüşümün yapabileceğini ifade eden Bakan Kurum, "Bu çerçevede çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Ekim ayı içerisinde rezerv konutlarımızın ihalesini yapacağız. Deniz Mahallesi'ndeki planlama çalışmasını da en geç 3 ay içerisinde Büyükşehir Belediyesi, Bakanlığımızla birlikte tamamlayıp, vatandaşlarımıza bu imkanı vermiş olacak" şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜMDE İLÇE BELEDİYELERE DESTEK VERİLİYOR

Kentsel dönüşümün çok zor bir süreç olduğunu ve bu süreçte sadece ilçe belediyelerinin buna gücünün yetmediğinden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Burada, Büyükşehir ve Bakanlığın destekleri çok önemli. Bu noktada İzmit Cedit Mahallesi'ndeki dönüşüm projesini ilçe belediyemizin de bu noktada yaşadığı zorluklar nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz ve Bakanlığımız bu projede vatandaşımıza verilmesi gereken her türlü desteği verecek. Orada katları da azaltıyoruz, yani İzmit'e, Kocaeli'ye yakışacak yatay mimari dediğimiz 4-5 katı geçmeyen evler yapılacak. Bu projeyi İzmit Cedit Mahallesi'nde uygulayacağız. Bu proje örnek bir dönüşüm olacaktır. Bu projenin ihalesini, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız 1150 konut olarak tasarımını yaptı. Yıl sonuna kadar ihaleyi gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

KANDIRA DA DÖNÜŞÜYOR

Kandıra Akdurak Mahallesi'nde de kentsel dönüşüm talebi olduğunu ve bu talebin Büyükşehir ve ilçe belediyesi ile değerlendirileceğini aktaran Bakan Kurum, "Şehrin içinde kalmış küçük sanayileri dönüşüm projeleri kapsamında şehir dışına alma projemiz var. Bu çerçevede ilçe belediyelerimizle birlikte Bakanlık olarak proje yürütüyoruz. Şehrin içinde kalmış sanayi alanlarımızı şehrin dışına çıkarma 396 bin metrekarelik alanda 100 bin metrekare bir sanayi sitesi inşası, Bakanlığımız TOKİ eliyle yapacak. Buraya şehrin içinde kalmış sanayi sitelerinin taşınma sürecini gerçekleştireceğiz. Bu proje de bitme aşamasına geldi. İnşallah bu yıl içerisinde ihalesini yapacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum