Kocaeli'de sanayi tesisi yanında olan konutlar taşınıyor

Uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle sanayi tesisi bölgesindeki konutlar başka bölgelere taşınacak.

21 September 2021
Kocaeli'de sanayi tesisi yanında olan konutlar taşınıyor Kocaeli'nin Dilovası ve Körfez ilçelerinde sanayi tesislerinin yanında yer alan konutlar için kentsel dönüşüm kararı alındı. Hayata geçirilecek çalışma ile bu bölgelerde bulunan konutlar başka bölgelere taşınacak.

Habertürk'te yer alan habere göre, Körfez Barbaros Mahallesi'nde petrol rafineri ve LPG depolama tesislerinin yakınındaki 450 dönüm alandaki 800 konut alanı kamulaştırılarak yıkılacak. Bu alanda yaşam sürenler ise ilçenin kuzeyinde TOKİ tarafından inşa edilecek projeye yerleştirilecek. TOKİ projesinde 1304 adet konut inşa edilecek.
Dilovası'nda ise fabrikalarla iç içe geçen Diliskelesi ve Fatih mahallelerindeki sanayi tesislerine yakın konutların taşınması için de kamulaştırma çalışmalarına başlandığı öğrenildi. Tavşancıl Mahallesi'nde kamulaştırılacak 66 bin metrekarelik alanda 1500 konutlu TOKİ projesi hayata geçirilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından alanın 30 bin metrekarelik kısmı hak sahiplerine 22 milyon TL ödeme yaparak kamulaştırıldı. Kalan kısmın da yıl sonuna kadar kamulaştırılması hedefleniyor.

"KAMULAŞTIRMA HIZLA DEVAM EDİYOR"

Söz konusu proje hakkında bilgiler veren Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, şu ana kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 30 bin metrekare kamulaştırma yaptığını belirterek, "Kamulaştırma hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah yepyeni bir Dilovası oluşacak. Bununla ilgili çok heyecanlıyız. En azından sanayi ile halk ayrılmış olacak. Yeni bir Dilovası'nda sanayiden uzak, doğa ile iç içe, modern yapılarla buluşacağız. Sosyal donatı alanları ile, yürüyüş yollarıyla ve parklarıyla çok modern bir şehir olacak. Zaten TOKİ'nin kalitesi ortada. Çağa uygun modern konutlar yapıyorlar. Buraya kısa ve orta vadede toplamda 13 binin üzerinde konut yapılacak. Bu da tabii ki bir sinerji yaratıyor. Vatandaşlarımız çok mutlu ve heyecanlılar. Bir an önce bu projelerin başlaması için sürekli istişare ediyorlar. Artık bu bizim amiral gemimiz oldu. Büyükşehir belediyesi öncülüğünde bu işleri bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

Dilovası'nın çok fazla göç alan bir ilçe olduğunu belirten Şayir, "Bölgemizde çok ciddi bir toplu konut ihtiyacı var. Şu anda 425 konut kısa sürede yapıldı ve hızlı bir şekilde tüketildi. Şu anda binlerce konut yapılsa dahi tüketiliyor. Çünkü burada binlerce konut yapılsa bile hızlı bir şekilde tüketiliyor. 6 tane organize sanayi bölgemiz var ve bölgemiz hızlı bir şekilde göç alıyor. Yakın dönemde de yatırımlar hızlanacak. Bu yeni yapılacak konutlarla beraber bölgemiz çok ciddi bir ivme kazanacak" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum