Kocaeli’nde 2016 Model Dönüşüm

18 Ocak 2016
PAYLAŞ
Kocaeli’nde 2016 Model Dönüşüm

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, riskli alanların dönüşümü ve yenilenmesini teşvik etmek için "Kocaeli şehir yenileme modeli" çalışmasına start verdi...

Kocaeli genelinde riskli alanların ve yapıların dönüşümü için çalışma başlatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 3 yıl süren çalışmalarını tamamlayarak, Kocaeli Büyükşehir Meclisi'nin onayına sundu. Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak ve imar ekibi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 12 ilçede riskli alanlar, çarpık yapılaşmalar ve sorunlu alanlar tespit edilerek çözüm yolları belirlendi.

"Kocaeli şehir yenileme modeli" riskli binaların olduğu bölgelerde küçük parsellerin birleştirilerek sitelerin yapılması için emsal ve kat artışı gibi kolaylıklar sunuluyor. Bu teşvikle beraber arsa sahipleri özel sektör eliyle kentin yenilenmesine katkıda bulunacak. Yenileme ve dönüşüm alanlarının dışında kalan arazilerde mevcut imar plan şartları geçerli olacak.

Kentte belirlenen 3 bin 760 hasarlı bina bu imar desteğinden faydalanabilecek. Kocaeli'nin dokusuna uygun, çöpleri ayrıştırılan, yağmur suları depolanan, güneş enerjisi kullanılan çevreci, otoparkı olan sitelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Proje çerçevesinde yeşil alanlar, çocuk parkları, kreşler, mahalle konakları, sağlık birimi gibi sosyal alanlarda ihtiyaca göre bölgelerde yaşama geçirilecek.


"Kocaeli’nde 2016 Model Dönüşüm" haberine ait yorum yok

Yorum Yap