Kocaeli'nde tüm riskli binalar tespit edildi

Deprem tehlikesi bulunan Kocaeli'nde riskli binaların yıkılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

01 March 2021
Kocaeli'nde tüm riskli binalar tespit edildi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehrin tümünde riskli yapıları sağlıklı yapılara dönüştürme adına yoğun çalışma sürdürüyor. Kocaeli'nde tüm riskli yapıların dönüşüme alınması hedefi bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Karamürsel ilçesinde riskli yapıların yıkım işlemine katıldı ve çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Şehirde ağır hasarlı binaların yıkım çalışmasına geçtiğimiz Kasım ayında Darıca'da başlandığını hatırlatan Başkan Büyükakın, "Şu ana kadar hasarlı 67 bina yıkıldı. Kentte orta hasarlı ve ağır hasarlı toplam 1400 civarında yapı var. Bunların 28'si ağır hasarlı, diğerleri orta hasarlı. Ağır hasarlılarla ilgili gereken kararlar alındı ve yıkım çalışmaları yapılacak" diye konuştu.

"BAZI YERLERDE YENİDEN YAPILANMA ÇALIŞMASI YAPILACAK"

Kentsel dönüşüm çalışmalarının öneminden bahseden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, yalnızca deprem tehlikesine karşı değil, diğer doğal afetlere karşı da çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Şehirde tüm binaların elden geçtiğini belirten Büyükakın, "Bazı binalar, inşaat teknolojisinde sorun olmasa bile zeminle alakalı problemler olduğu için risk altında olabilir. Bazı yerlerde sel riski vardır, bazı yerlerde yangın riski vardır. Bunların tamamı haritalandı. Riskli bölgelerin tamamı çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da gerekli çalışmalar birlikte yürütülmeye başlandı. Bazı yerlerde yeniden yapılanma, bazı yerlerde yenilenme çalışmaları yapılacak. Bununla ilgili gerek belediyemiz gerek Kent Konut AŞ, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çalışmalar yürütüyor" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DE BİR İLK"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında 'Kocaeli İli Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulaması' projesi protokolünün imzalandığını belirten Başkan Büyükakın, "Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyacak sistem sayesinde olası bir deprem öncesi erken uyarı sinyali verilerek fabrikaların gaz, su, elektrik ve patlama oluşturabilecek diğer tüm mekanizmalarının etkisiz hale getirilmesi sağlanacak" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum