Konak Beştepe'de dönüşüm başlıyor

İzmir'in Konak ilçesinde birçok kentsel dönüşüm projesi planlandı.

23 April 2021
Konak Beştepe'de dönüşüm başlıyor Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir'de meydana gelen depremden sonra şehirdeki yapı stokunun durumu tartışılır hale gelmişti. Bu dönemden sonra İzmir'in birçok ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Çalışmaların hız kazandığı bölgelerden olan Konak'ta yeni kentsel dönüşüm projeleri planlandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Beştepe'deki kentsel dönüşüm projesinin planlamasının bitirildiğini belirten Başkan Batur, "Planlar uygulandığında özelikle bu bölgede yaşayan insanların yaşam kaderleri değişecek. İnsanların nefes alacak yerleri yok. Onun için, bu planların uygulamaya geçmesiyle kentin çehresi değişecek, görsel kirliliği ortadan kalkacak ve en önemlisi de bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız sosyal donatı alanlarına, yeşil alanlara sahip, insanca yaşamanın onurunu yaşayacaklar. İzmir'e gelenler, Yeşildere Caddesi'nden geçenler hep kentimizi eleştirmiştir; bu bölge neden gecekondularla kaplı diye. İşte görsel kirliliğin ortadan kalkacağı ve insanların insanca yaşayacağı bir planlama çalışmasını da bitirdik" şeklinde konuştu.

'YENİ GÜLTEPE' KURULUYOR

Konak genelinde 500 hektarlık bir alanın dönüşüm için planlamasını yaptıklarını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "300 hektarlık alan Gültepe Bölgesi. 14 mahalleyi ilgilendiriyor. Planlarımız hazır. Planlarımızla ilgili itirazlar da değerlendi ve şu anda parselasyon çalışmalarına yani hisselerin, vatandaşlarımızın imar haklarının değerlendirileceği aşamadayız. Yani Gültepe bölgesinde yapacağımız kentsel dönüşümün anayasasını bitirdik" diye konuştu.

Agora, Kemeraltı ve Basmane altın üçgen bölgesi için de çalışma planladıklarından bahseden Batur, "Konak'ta tescilli tarihi 3 bin 500'e yakın bina var. Bu binaların aynı anda restorasyon yapılması mümkün değil. Kamulaştırdığımız, vatandaşların bize bağışladığı her türlü binanın restorasyonunu yapıyoruz. İki Çeşmelik'e ismini veren iki çeşmeyi restore ediyoruz. Çakaloğlu Han'ın restorasyonuna başlıyoruz. İstiklal okulu restorasyonu tamamlandı. Orayı gençliğe yönelik bir inovasyon merkezi yapacağız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum