Konak Gültepe'de kentsel dönüşümden vazgeçilmedi!

Gültepe Mahallesi imar planları için tartışmalar sürüyor.

05 November 2021
Konak Gültepe'de kentsel dönüşümden vazgeçilmedi! İzmir'in Konak ilçesi Gültepe Mahallesi'ne ait imar planlarına geçtiğimiz günlerde Şehir Plancıları Odası'nın itirazı sonucu mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Bölgede bir süredir kentsel dönüşüm çalışmaları gündemdeydi. Konak Belediyesi tarafından oluşturulan imar planlarına yönelik alınan bu kararın kentsel dönüşümü ne şekilde etkileyeceği merak ediliyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe Mahallesi imar planlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

"VAZGEÇMEK YOK"

Gültepe'de 50 senedir kimsenin cesaret edemediği planlar için yola çıktıklarını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili önceliği Gültepe'ye verdik. Planlar bizim ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle geçti. Daha sonra askı müddetleri ve itirazların kabulü veya reddi ile planlarımız askıdan indi. Bu arada Şehir Plancıları Odası, itirazın son günü olan 59'uncu gün planlarımıza bazı gerekçelerle itiraz etti. Ciddi bir emek ve uğraşlarla hazırladığımız, Gültepe'nin makûs talihini ortadan kaldıracak, bir kentin temelini oluşturacak imar planları için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Demokratik hukuk devletinde olduğumuza göre mahkeme kararlarına saygılıyız" şeklinde konuştu.

Bölgede kentsel dönüşümden vazgeçilmediğinin altını çizen Başkan Batur, "Vazgeçmek yok. Sadece zaman kaybediyoruz. Kentin de bu konularda vakit kaybetmeye tahammülü yok. Ama bu kent için bir şey yapmak, bir şey üretmek, kentin o bölgesinin kent gibi olmasını sağlamak, orada yaşayan insanların insanca yaşamalarını sağlamak için biz elimizden gelen her türlü şeyi yapmaya çalışacağız. Hukuk ne diyorsa biz onu belediye olarak uygularız. Şu anda kaybedilen Gültepe halkı oluyor. Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Kimse bu konuda bizi vazgeçiremez. Bizim duruşumuz belli. Gerekçeli karar önümüze geldiğinde ona göre değiştirerek yeniden planlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum