Konak'ta kentsel dönüşüm için bekleyiş sürüyor

İzmir Konak'ta dönüşümün için mahkeme kararı bekleniyor. İşte yaşanan son gelişmeler…

23 November 2021
Konak'ta kentsel dönüşüm için bekleyiş sürüyor 30 Ekim 2020 İzmir Depremi sonrasında kent genelinde riskli yapılara yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Kentsel dönüşümün planlandığı Konak ilçesinde ise çalışmalarda bazı sorunlar yaşanıyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına dair son gelişmeleri aktardı.

Dönüşümde birinci bölge olarak Gültepe bölgesini tespit ettiklerini belirten Batur, "Burada 14 mahalle ve 300 hektarlık alanın dönüşüm çalışmalarını 1 yıllık süre içinde hazırladık. Planlar oybirliğiyle geçti. Askı ve itiraz süreçleri oldu. Daha sonra da parselasyon planlarına başladık. Bu arada Şehir Plancıları Odamız itiraz etmişti, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Geçen itiraz dilekçemizi teslim ettik. Şimdi gerekçelere ve bilirkişi raporlarına baktığımızda; hatta bilirkişinin alana dahi gitmediğini de tespit ettik. Vermişler planı, masa başında bir rapor hazırlanmış. Biz yaptığımız işin doğru olduğuna, tekniğine uygun olduğuna ve kentsel dönüşüm modelinin hayata geçebilirliğine bütün kalbimizle güveniyorduk" diye konuştu.

Söz konusu planlar için büyük emek harcadıklarını ifade eden Başkan Batur, "Şehir Plancıları Odası zaten geleneksel bir biçimde itiraz ediyor. Nüfus artışı yaklaşık 10 bin kişi olacak, 52 bin kişiden 62 bin kişiye çıkacak. Emsal deniliyor, emsal ve nüfus artışı olmadan bu kentte veya dünyanın hiçbir yerinde kentsel dönüşüm yapma imkanı yok" dedi.

"YARGI KARARINI BEKLİYORUZ"

Şehir Plancıları Odası'nın gerekli sorumluluğu üstlenmediğine dikkat çeken Başkan Batur, "Biz, 300 hektarlık alanın planlarını verelim, bu bölgede kentsel dönüşüme uygun, sosyal donatı alanları en az bizim ayırdığımız kadar, yeşil alanlar, rekreasyon alanları en az bizim ayırdığımız kadar kentlinin yaşayabileceği, nefes alabileceği alanları yaratacak şekilde planları yapsınlar, nüfus ve emsal artışı olmasın. Bunu nasıl başaracaklar, başarsınlar, bana getirsinler, ben de onu uygulayayım. Böyle bir şey yok, sadece itiraz var. Hukuk devletinde yaşıyoruz, hukuk ne derse biz onu uygulayacağız. 'Değiştirin' derse değiştireceğiz, yargı kararını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çalışmalara kararlılıkla devam edeceklerinin altını çizen Batur, " Biz geldik, 30 yıldır yapılmayan işi yapalım dedik, 'bu bizim işimizdir, biz bu işi biliyoruz' dedik. Vatandaşın bizden beklentisi var, bunu biz görev adlettik kendimize ve çalışıyoruz. Hiçbir müteahhide, x grubuna devretmeyeceğiz işi, biz yapacağız. Vazgeçmeyeceğiz, devam edeceğiz, bu kenttin makus talihini değiştirmemiz lazım" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum