Konut Alıcısı Siyasi Belirsizlikten Etkileniyor!

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, gayrimenkul sektörü ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

01 Eylül 2015
Konut Alıcısı Siyasi Belirsizlikten Etkileniyor!

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, gayrimenkul sektörü ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

7 Haziran seçimleri sonrası beklenen koalisyon olmadı, tekrar seçime gidilmesine karar verildi. Uzun süren belirsizlik döneminin inşaat sektörünü etkilediğini belirten Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, “Önce yönetilen bir devlet lazım. Kim kurarsa kursun ama hükümet kurulsun. Bir parti kazanana kadar seçim yapmak yerine yeni formüller bulunmalı” dedi.

Hem vatandaşların hem de şirketlerin bir muhatabı olmadığını belirten Gacemer, konut alıcısının da belirsizlik döneminden olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Ocak ayında inşaat sektörü ile hükümet arasında büyük bir zirve olduğunu hatırlatan Gacemer, “Sektör sorunlarını anlattı, çözüm yolları konuşuldu ama süreç tıkandı. Bizde ‘devlet baba’ denir ya, devlet baba babalığını yapsın. Parti bağımsız bunu söylüyorum” dedi.

"CENGAVER BİR SEKTÖR"

‘Konut sektörü cengaver bir sektör’ diyen Gacemer, kamu desteği almadan yatırımlara devam ettiklerini belirtti. Yabancıya konut satışının ihracat sayılmamasını eleştiren Gacemer, şunları söyledi: “Yabancı Türkiye’den ev alırken ne onlara ne de bize avantaj yok. Biz geçen yıl yabancıya 100 milyon TL’lik konut sattık. Biz malı burada teslim ediyoruz ihracat değil, yurtdışında teslim eden için ihracat. Bu doğru değil”

DOLAR FIRLADI FİYATLAR YÜZDE 15 ARTTI

Dolardaki artışın yeni konutlarda fiyatları yüzde 10-15 arttırdığını belirten Gacemer, inşaat şirketlerinin riski azaltacak bağlantılar kurduğunu söyledi. İnşaat malzemelerini alırken, kur sabitleme yolunu seçtiklerini söyleyen Gacemer, “Müteahhitler önce avans veriyor ve ne kadar alım yapacaklarını söylüyor. Kur sabit tutuluyor ve olası yükselmelerden etkilenilmiyor. Malzemeciler de fabrikalarını kapatmak yerine risk alıyor. Yoluna devam etmek isteyen müteahhitler son aylarda bu yolu seçiyor” dedi.

BELİRSİZLİKLERE RAĞMEN...

Sinpaş Ankara projesinin yanı sıra İstanbul Bomonti’deki Queen adlı konut projesini de satışa sunacak. Evlerin fiyatını belirlemede zorlandıklarını belirten Gacemer, “Döviz girdisi yüksek projelerde metrekare fiyatlarını henüz belirleyemedik. Her iki projede fiyat döviz bazında olmayacak ve kolay ödeme planları yapacağız. Dövizle ve peşin satarım diyenler satış yapamıyor” dedi. Bomonti projelerini Dubai’de 8-10 Eylül’de yapılacak Cityscape Gayrimenkul Fuarı’nda tanıtacaklarını belirten Gacemer, yurtiçinde ise ekim-kasım aylarında satışlara başlayacaklarını ifade etti. Türkiye’de konut ihitiyacının devam ettiğini belirten Gacemer, belirsizliklere rağmen sektörün geleceğine inandıklarını ifade etti.

İSTANBUL'DA YOĞUN TALEP

Hayata geçirdiği konsept projelerle dikkati çeken Sinpaş GYO, İstanbul'un ardından Ankara'da da farklı yapılara imza atacak. Sinpaş kuruluşu Eviya Gayrimenkul'un, İstanbul'da hayata geçirdiği ve Ege hayatına özlem duyanlar için tasarlanan “Ege Boyu” ve “Ege Yakası” büyük ilgi gördü. Sinpaş GYO, İstanbul'da gördüğü yoğun talebin ardından şimdi de Ankara'yı Ege konseptiyle tanıştırmaya hazırlanıyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; İzmir Alaçatı'da yeni projeleri ve sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, “Ankara, Ege'yi İstanbul'dan sonra seven ikinci büyük şehrimiz. Çankaya bölgesinde vadi üzerinde konumlanan ve yatırım değeri 600 milyon TL olan projemizi Sinpaş GYO arazisi üzerinde geliştiriyoruz. Lansmanımızı ekim-kasım gibi yapmayı planlıyoruz. Rezidans ve az katlı konutların yer alacağı proje, 900 üniteden oluşacak” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat