‘Konut Balonu’ Polemiğiyle İlgili Yeni Açıklama

Emlak piyasasında aylardır süren 'konut balonu' polemiği ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

04 Temmuz 2014
‘Konut Balonu’ Polemiğiyle İlgili Yeni Açıklama

Emlak piyasasında aylardır süren 'konut balonu' polemiği ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Gayrimenkul sektöründe bitmek bilmeyen bir polemiğimiz var: Konut Balonu...

Bazı uzmanlar, Türkiye gayrimenkul sektöründeki fiyat artışının tehlikeli durumlarda olduğu ve bunun yeni bir ekonomik kriz yaratabileceğini savunuyor. Emlak sektöründe bu duruma 'Konut Balonu' ya da 'Konut Krizi' diyoruz...

Diğer yandan, konusunda uzman isimlerin bazıları da emlak sektöründeki 'konut balonu' söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

İşte onlardan biri olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Hepşen, konut fiyatlarındaki artışında enflasyon oranları dikkate alındığında pahalı olmadığını söylüyor ve ekliyor:

Reidin tarafından yayınlanan 2003 yılı başlangıçlı konut satış fiyatları incelendiğinde, geçmiş 11 yıllık dönemde fiyatların iki kat kadar değerlendiğini söylemek mümkün. Bu süreç içerisinde benzer şekilde TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verilerinde de aynı artış oranını yakalayabiliriz. Türkiye geneli konut fiyatlarındaki bu artışı ve gelinen seviyeyi yabancı para üzerinden diğer ülkelerdeki fiyatlar ile karşılaştırdığımızda ise, ülkemizdeki fiyatların göreli olarak hala ucuz olduğunu ifade etmemiz gerekir

Ancak 2007’den sonraki dönemin ayrı incelenmesi gerektiğine de dikkat çekiyor:

Geçtiğimiz yıllara ilişkin süreci 2007 öncesi ve sonrası şeklinde ikiye ayırmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Özellikle 5582 sayılı Konut Finansmanı Kanunu’nun 2007 yılında yürürlüğe girmesi ile birlikte artan konut kredi hacmi, konut piyasasının arz ve talep açısından belirler nitelikte. Bu çerçevede kredi faiz oralar ile kredi hacminin, kredi faiz oranları ile konut satış fiyatlarının birbirlerini etkileme duyarlılıklarını arttırmış durumda. Dolayısıyla, faiz oranlarının gelecek öngörüleri için yakında izlenmesi gerektiğini ifade etmeliyim

EN BÜYÜK TEHLİKE İSTANBUL'DA

Bigpara'nın haberine göre; Türkiye’de konut satın alma gücü bakımından en büyük tehlike şimdilik İstanbul’da görülüyor. Konut satın alma gücü endeksinde 100’ün üstünde değer en rahat konut alabilecek bölgeleri gösteriyor. Endeks 100’ün altına düştükçe konut almak zorlaşıyor.

Bundan kısa bir süre önce de dünya ekonomi pazarında söz sahibi olan isimlerden Nobel Ödüllü ekonomist Robert Shiller Türkiye‘deki konut balonu ile ilgili bir dizi açıklama yapmıştı.

İşte o açıklamaların bir kısmı:

Türkiye’deki konut balonu tartışmasına Nobelli ekonomist Robert Shiller noktayı koydu: Konut fiyatlarında artış var ancak alarm durumunda değil.

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller,Türkiye’de gayrimenkul sektöründeki fiyat artışının tehlikeli durumda olmadığını açıkladı.Şekerbank’ın 60. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen ‘Sürdürülebilir Kalkınma Finansmanı Zirvesi’nde konuşan Shiller, “Türkiye’de gerçekten konut fiyatlarında çok hızlı bir artış var ancak alarm verici durumda değil. Balon şişmeye başladı ama ABD ya da başka ülkelerdeki kadar ciddi bir durum yok” dedi.

''ENFLASYON EV FİYATLARINI ETKİLER''

Nobel ödüllü ekonomist sözlerine, “Enflasyonun ev fiyatlarını etkilemesini bekliyoruz” diye devam etti. Shiller ilk kez 2003′te yayınlanan ‘Is There a Bubble in the Housing Market?’ (Konut Piyasasında Balon Var Mı?) adlı makalesinde konut fiyatlarının fazla arttığına dikkat çekmişti.

MODERN FİNANSAL KURULUŞLAR YAYGINLAŞMALI

Shiller, bankacılıkta inovasyon ve sürdürülebilir büyümenin finansmanı başlıklı sunumunda ayrıca şunları söyledi:

“Finansın konuları, farklı ekonomik amaçların gerçekleşmesine destek vermek, teşvik etmek, kaynak sağlamak ve uzun sürede gerçekleşen faaliyetlerin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Türkiye de ekonomik büyüme programı çerçevesinde modern finansal kuruluşlarının daha fazla yaygınlaşmasına ve büyümesine ihtiyaç duymaktadır.”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türkiye’de Konut Balonu Olamaz

Türkiye’de Konut Balonu Olamaz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, twitter hesabından yaptığı açıklamada ''Türkiye'de konut b

13 Şubat 2015


Türkiye’de Konut Depremi Tehlikesi!

Türkiye’de Konut Depremi Tehlikesi!

Financial Times, ABD'nin faiz oranlarını arttırmasıyla birlikte Türkiye'de konut depremi yaşanabilme

09 Şubat 2015


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat