Konutlara Sonbahar Zammı Gelecek mi?

Döviz oranlarının artmasıyla inşaat sektörünün maddi sıkıntı çekmesi ve bunun sonbaharda konut fiyatlarına yansıması gündemde...

03 Temmuz 2015
Konutlara Sonbahar Zammı Gelecek mi?

Döviz oranlarının artmasıyla inşaat sektörünün maddi sıkıntı çekmesi ve bunun sonbaharda konut fiyatlarına yansıması gündemde...

Kurdaki yükselişin inşaat malzeme fiyatları üzerinde oluşturduğu baskı, markalı konut projelerine sonbaharda zammı gündeme getirdi.

Yaz döneminde satışları artırmak için kampanyalara ağırlık veren gayrimenkul sektöründe, sonbaharda fiyatlarda yaklaşık yüzde 7'lik artış tahmin ediliyor. Gayrimenkul sektöründeki seçim öncesi ve sonrası gelişmeleri değerlendiren DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Piyasa koalisyonu fiyatladı diyebiliriz. Koalisyonun kurulma ihtimali satışlara olumlu yansıdı" dedi.

7 Haziran'daki seçim sonrası konut kredisi faizlerinin 1.14 seviyelerine kadar yükseldiğini söyleyen Ali Dumankaya, “Biz faiz oranlarını 0,89 ve 0,99'a kadar çektik. Seçim öncesi faiz oranlarına döndük. Ayrıca Lokum Evler ve DKY Kartal projelerine özel Ramazan boyunca yüzde 3 indirim sunuyoruz. Bu oran DKY Kartal'da 12 bin, Lokum Evler'de ise 9 bin Lokum Rezidans'ta ise 6 bin liralık bir indirime denk geliyor" diye konuştu.

Konut fiyatlarında artış olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Dumankaya, şu yanıtı verdi: “Kurdan dolayı değil ancak, demir fiyatları artıyor. Her koşulda artan bir şey. Onun dışında normal rutin artışlar olur, rekabet nedeniyle çok yüksek bir artış beklemek doğru değil. Faizler de yüksek olduğu için. Yazın artış olmaz."

Şirket sayısının yükseldiğine işaret eden Dumankaya, “Kartalda 60 firma faaliyet gösteriyor şu anda” dedi. Yenisahra'daki kentsel dönüşüm projesine ilişkin Ali Dumankaya, “2.5 senedir yapılan planlar vardı, itirazlar vardı sonuçlanmadı. Kadük oldu, Ataşehir Belediyesi reddetti. İtirazlar sonuç almamıştı. Büyükşehir sanıyorum koalisyonun kurulmasını bekliyor. Orada 240 dönüm arazi üzerinde çalışıyoruz, 60 dönümlük kısımda anlaşmamız tamam. 11 etaba böldük projeyi, üç etapta sonuca yaklaştık.”

Yenişafak gazetesinde yer alan habere göre; DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Dumankaya ise bu yıl lansmanını gerçekleştirdikleri DKY Kartal projesinin yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Kartal'da iki proje daha inşa etmeye hazırlandıklarını belirten Dumankaya, “Birisi 175, diğeri 700 konuttan oluşan 2 projeyi daha Kartal bölgesine kazandıracağız. İki proje de 2016'da başlayacak" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.