Konuttaki Açığın 2 Ayda Kapanması Hedefleniyor

Ülkedeki siyasi belirsizliğin sona ermesiyle inşaat sektörü temsilcileri konuttaki açığın 2 ayda kapanacağını dile getiriyor...

03 Kasım 2015
Konuttaki Açığın 2 Ayda Kapanması Hedefleniyor

Ülkedeki siyasi belirsizliğin sona ermesiyle inşaat sektörü temsilcileri konuttaki açığın 2 ayda kapanacağını dile getiriyor...

Eylül ayında konut satışları 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 20 oranında azalmıştı. Bu düşüşte siyasi belirsizlik, ülkedeki gerilim ortamı ve faizlerdeki artışın rol oynadığı ortak kanıydı. Bu durum hem yerli hem de yabancı alıcıları ‘bekle-gör’ pozisyonuna geçirirken, siyasi belirsizliğin sona ermesiyle konut satışındaki açığın son 2 ayda kapanacağı öngörülüyor. Geçen yıl 1 milyon 165 bin konut satışı yapılırken, bu yılın 9 ayında yaklaşık 936 bin kişi ev sahibi oldu. Kasım ve aralık ayında çalışmalarına hız katacak inşaat şirketleri 2014’ü yakalamak ve aşmak için çalışacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “İnşaat sektörü tüm olumsuzluklara rağmen 2015 yılında büyük kayıp yaşamadı. Sendeleme oldu ama düşmedik. Şimdi toparlanma başlar. Türkiye’de istikrar bekleyen yabancılarda harekete geçecektir. İnşaat şirketleri de hızla yeni projelerini satışa çıkarır” dedi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Türkiye’de 13 yıldır süren ekonomik bir model var. Şimdi durum netleşti ve 4 yıl daha seçim yok. Artık inşaatçı da sanayici de yatırım planlarına odaklanabilir. Konut satışlarında 2014 yılındaki rakamlar aşılacak.” dedi.

Konut talebini erteleyen vatandaşların harekete geçeceğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun ise, “Faizler düşme eğilimi gösterince alım hızlanacak. İnşaat şirketlerinin de kampanyaları ile piyasa canlanacak. 7-8 aydır tasarrufunu dövize yapanların da bu dönemde konuta yönelmesini bekliyoruz” dedi.

İnşaat sektörü temsilcileri yeni dönemde kentsel dönüşüm yasasında düzenleme, yabancıya mülk satışında teşvik, imar yönetmeliğinde değişiklik ve harçlarda iyileştirme bekliyor. Bununla beraber İnşaat ve Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın bir an önce çıkarılarak sektöre bir standart getirilmesi talep ediliyor.

HürriyetHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat