Konuttaki KDV Eşitsizliği Sorunu Meclis’e Taşındı!

01 Eylül 2015
PAYLAŞ
Konuttaki KDV Eşitsizliği Sorunu Meclis’e Taşındı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu konut vergisinde yaşanan adaletsizlik hususunda bazı soru önergeleri hazırladı.

Tannkulu, Başbakan Davutoğlu'na hazırlanan soru önergesi ile "Konutlarda KDV oranının metrekareye veya başka bir takım ölçütlere göre kademe kademe artması gerekirken yüzde 1'den bir anda yüzde 18'e çıkması, 151 metrekarelik bir daireden de toplam kullanım alanı 300-400 metrekareyi bulan malikanelerden de aynı vergiyi almak adil mi?" sorusunu yöneltti.

Soru önergesini Davutoğlu'nun yazılı olarak cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığına sunan CHP milletvekili Tanrıkulu, ilk olarak "Anayasamızın 73. Maddesine göre vergi yükü kişilerin mali gücüne göre adaletli bir şekilde düzenlenmelidir. Oysa Hükümetiniz döneminde getirilen birçok vergi düzenlemesinin büyük mağduriyetler ve haksızlıklar yarattığı bilinmektedir. Örneğin yeni konutlar için getirilen adaletsiz KDV oranları bunlardan biridir" hatırlatması yaptı.

LÜKSE DE NORMAL DAİREYE DE AYNI ORANDA VERGİ

Ardından da "Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde 150 metrekareye kadar konutlardan %1 vergi alınırken, bu oran 150 metrekare geçildiğinde bir anda %18'e çıkmaktadır. Hükümetinizin 150 metrekareyi geçtigi için sözde lüks konut sınıfına soktuğu fakat sıradan bir 4+1 daireden de, örneğin iki üç katlı, 8-10 odalı, 300-400 metrekare ve gerçek anlamda lüks malikane denebilecek konuttan da aynı oranda vergi alınmaktadır.

"KDV YÜZDE 1'E DÜŞÜRÜLSÜN"

Ayrıca son dönemde inşaatlarda 80 liralık maliyet, kur nedeniyle 115 liraya çıkmış ve sektörde büyük bir kriz baş göstermiştir. Sektör temsilcileri yüzde 25 oranında daralma beklediklerini, KDV oranın acilen yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini belirtmektedirler" bilgisini paylaştı.


"Konuttaki KDV Eşitsizliği Sorunu Meclis’e Taşındı!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap