Konuttan Kazanma Dönemi Başlıyor

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, dolardan para kazanma döneminin bittiğini, gayrimenkulün artık en iyi yatırım araçlarından biri olacağını söyledi...

09 Kasım 2015
Konuttan Kazanma Dönemi Başlıyor

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, dolardan para kazanma döneminin bittiğini, gayrimenkulün artık en iyi yatırım araçlarından biri olacağını söyledi...

1 Kasım seçimleriyle beraber istikrar ve güven ortamının sağlanması 5 aydır ertelenen konut talebini de canlandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, "Dolardan para kazanma dönemi bitti. Artık kurun çok yükseklere çıkmasını beklemiyoruz. Bu nedenle en iyi yatırım araçlarından biri gayrimenkul olacaktır" dedi.

Projeler hakkında bilgi veren Tanes finans merkeziyle ilgili projenin ihalesinin bittiğini söyledi. Tanes, "Finans Merkezi'nde Merkez Bankası, Halkbank, Vakıfbank, BDDK hepsinin binaları ve projeleri geliyor. Bizimki çok çabuk bitebileceği için çok kontrollü gitmemiz lazım. Önce kaba inşaatı yapacağız ama onların da hızını ayarlayarak cepheye falan girmemiz lazım" dedi.

İstanbul dışında uygun şehir ve lokasyon olursa değerlendirebileceklerini söyleyen Tanes, "Ankara'yla ilgili bir proje düşünmüyoruz. Orada TOKİ çok yoğun çalışıyor, kooperatif kültürü devam ediyor. Bu sebeplerden Ankara pek ilgi alanımıza girmiyor. Ama Anadolu şehirlerinde karma kullanımlı çok aşırı konut olmayacak butik 100-150 üniteli projeler olabilir. Onun için de uygun şehir ve lokasyon olmalı. Elimize böyle fırsat geçerse değerlendiririz. Bu Bodrum da olabilir, Ordu da..." şeklinde konuştu.

Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının hükümetten yeni beklentilerini anlatan Tanes, "Hem dar gelirliye uygun ev yapılması isteniyor hem de yüzde 18 KDV'den bahsediliyor. Bunu sabit yüzde 10 yapsınlar. Bir de ödediğimiz KDV'lerin iadesini geç alıyoruz. Bu konuda bir düzenleme gerekiyor" dedi. Tanes, satış vaadi sözleşmelerinin noterden yapılmasının da satışı zora sokan bir bürokrasi olduğunu belirtti. Gayrimenkul işi yapmak isteyen sanayicileri zorla engellemenin mümkün olmadığına işaret eden Tanes, "Zaten beceremeyenler ağzı yanarak bu işten çekiliyor. Levent'in ortasına artık sanayi yatırımının yapılmaması gerekir. Metrekare fiyatı yüksek olan yerlerde fabrika olmaz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

SabahHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, üretici ve tüketici için yapılan tedbirlerin olumlu o

20 Eylül 2017


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.