Konya'da iklim dostu sanayi sitesi kuruluyor

Türkiye'de yaşam alanlarının yanı sıra sanayi alanlarında da dönüşüm uygulanıyor.

11 October 2021
Konya'da iklim dostu sanayi sitesi kuruluyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye'de devam eden kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları kuruluyor. Aynı zamanda sanayi sitelerinde de modern ve doğa dostu dönüşüm de başladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Konya'da ziyaretlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Sanayi Sitesi şantiyesini de gezdi. Bakan Kurum, 'Yeni sanayi alanlarıyla büyük Türkiye' hedefiyle 81 kentteki şehrin içerisinde kalan tüm sanayi alanlarını daha yeni ve modern yerlere taşıdıklarını dile getirdi.

İklim dostu sanayi siteleri yapmak zorunda olunduğunun altını çizen Bakan Kurum, "Kendi atığını dönüştüren, sürdürülebilir, havaya, suya, istihdama ve üretime fayda sağlayan sanayi sitelerini inşa edeceğiz. İnşallah bu da Konya'ya nasip olacak. Bir ilki gerçekleştiriyoruz, yeni sanayi sitemizi 'iklim dostu sanayi dönüşümü' ilkesiyle inşa ediyoruz" diye konuştu.

6 ŞEHİRDE ÖNEMLİ ÇALIŞMA

Bakanlığın Ankara, Trabzon, Uşak, Aksaray, Diyarbakır ve Kayseri'deki 6 eski sanayi sitesini yeni yerlerine taşınması için projeler yürüttüğünden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Şu anda 26 sanayi alanımızda harıl harıl çalışıyoruz. Devamında 81 ilimizin tamamında, şehir içinde kalmış sanayi alanlarımızı dönüştürecek, şehirlerin dışına taşıyacağız" şeklinde konuştu.

İLK ÖRNEĞİ KONYA'DA

İnşa edilen Konya Sanayi Sitesi'nin Türkiye'deki 'iklim dostu sanayi siteleri'nin ilk örneği olacağını belirten Bakan Kurum, "Burada her aşamasında 'sıfır atık sanayi' uygulamalarını hayata geçireceğiz. Türkiye'de ilk kez bir sanayi sitesi sıfır atığa tam uyumlu olarak inşa ediliyor. Bu anlamda sitemizin adı da Konya Sıfır Atık Sanayi Sitesi olacak. Bu bölgede yeni yapılanları değil tüm sanayi sitelerimizin aydınlatmasını güneş enerjisinden aldığı, yağmur sularının toplanarak bahçe sulamalarında ve üretimde kullanıldığı, atık suyun arıtılarak üretime ve şehre katma değer sağladığı önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Buna da 'iklim dostu sanayi projesi' adını veriyoruz. Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütülen sıfır atık projesinin çatısı altında, Konya Sıfır Atık Sanayi Sitesi'ni inşa ederek Konya'da bir ilki gerçekleştirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum