Konya'da kentsel dönüşüm hız kazandı

Konya'da tarihi yerlerin dönüşümünün yanı sıra sanayi alanlarında da dönüşüm uygulanıyor.

30 March 2021
Konya'da kentsel dönüşüm hız kazandı Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin farklı noktalarında uygulanan kentsel dönüşüm projeleriyle modern ve nitelikli alanlar Konya'ya kazandırılıyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, çalışmalar kapsamında şehir merkezinde bulunan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi, Konya Yeni Sanayi Sitesi'ne taşınıyor.

Bu çalışmanın Türkiye'nin en büyük sanayi dönüşüm projelerinden biri olduğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Yeni Sanayi Sitesi’nin temelinin atılmasının Konya için çok önemli bir milat. Çünkü Eski Sanayi ve Karatay Sanayi mevcut durumu ile adeta yaşamı sonlanmış, bir ölü haline gelmişti ama cenaze merasimi gerçekleştirilememişti. Yeni Sanayi’nin temelini atarak bunu gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

TAM MUTABAKAT SAĞLANDI

Konya'daki sanayi alanı dönüşümünün detaylarını aktaran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Konya'da çok uzun yıllardır taşınması konuşulan ama bir türlü gerçekleşmeyen Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'de 1 milyon metrekarelik alanda 800 bin metrekare taşınacak alan bulunuyor. Burada bulunan 2 bin 858 esnafımızla görüşmeler yapıp tam mutabakat sağlayarak TOKİ ile protokol imzaladık. Ödeme seçenekleri belirlendi ve başvurular alındı. Böylece özellikle kiracı olarak Eski Sanayi ve Karatay Sanayi'nin kahrını çeken esnafımız, uygun şartlarda iş yeri sahibi olma imkânına kavuşmuş oldu" ifadelerini kullandı.

MEVLANA ÇARŞISI'NDA YIKIM TAMAMLANDI

Konya'da Mevlana Türbesi ile tarihi Bedesten arasında tarihi dokuya uygun, Konya’ya yakışan bir projeyi hayata geçireceklerine değinen Başkan Altay, "Konya'nın önemli sorunlarından birisi olan ve yapıldığı günden beri tartışılan Mevlana Çarşısı’nın yıkım işlemlerini tamamladık. Altın Çarşı'da da tamamlanmak üzere. 2021 yılı içerisinde Altın Çarşı'yı ve Mevlana Çarşısı'nı yeni yüzüyle esnafımıza, Konya'ya, Türkiye'ye layık bir hale getirmeyi planlıyoruz. Burada amacımız; Mevlana Meydanı'ndan Bedesten, Aziziye Camii, İplikçi Camii, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Alaaddin Tepesi'ne doğru bir hareket oluşturmak. Şehrimize değer katacak, Türkiye'de çok konuşulacak bir proje olacak. İşbirliği için tüm esnaflarımıza teşekkür ederim" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum