Konya'da yeni kentsel dönüşüm projesi başlıyor

Meram ilçesi Sahibata bölgesinde dönüşüm için harekete geçildi.

27 September 2021
Konya'da yeni kentsel dönüşüm projesi başlıyor Konya'da kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri tüm hızıyla sürüyor. Meram ilçesi Şükran Mahallesi'nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinde temel atma töreni Ekim ayında düzenlenecek. Proje kapsamında 6 bin bina yenilenecek.

Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan ve temelin atılacağı adada inceleme gerçekleştiren Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Türkiye'nin ikinci büyük tescilli ada taşınma işi için ihalenin geçtiğimiz ay içinde yapıldığını anımsatarak, "Bu alanda üç tescilli binamız zaten var; Hakimevi, Hakim Konukevi ve Zabıta Karakolu. Hakimevi dediğimiz binamız iki ayrı yapıdan oluşuyor. Bunların restorasyonu ile birlikte şu an yerlerinde olmayan 6 tarihi bina orjinaline uygun olarak bu ada içinde yeniden inşa edilecek ve toplamda adada 9 tescilli binamız olacak. Tüm bu tarihi yapılar aynı ada içinde sosyal yaşam merkezi, kafe, restoran, otel ve idari bina olarak Konyalılara hizmet edecek. Bu hizmetleri, binalar geçmişte hangi işlevi görüyorsa onu ya da benzeri bir işlevi görmesini arzu ederek projelendirdik. Konya'nın hem gündüz hem de akşam sosyal hayatına katkı sunacak" ifadelerini kullandı.

KAZILARDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Söz konusu projede bir aksilik yaşanmazsa Ekim ayı içerisinde temelin atılacağını belirten Başkan Kavuş, "Kazılarla ilgili son aşamaya gelindi. Tarihi yapıların bulunduğu bir bölge olduğu için kazı çalışmaları süreci oldukça yavaşlatmıştı. Çünkü çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle ve tarihe azami saygı çerçevesinde yürüttük. Ama inşaatlar başladıktan sonra bu süreç büyük hız ve hareket kazanacak. Bu nedenle burası için yüzlerimiz gülüyor artık. Buradaki çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz hemen arkasında bulunan adalar için ihaleye çıkacağız. Bazı adalarda ise çıkan tarihi eserler nedeniyle bu bölgelerde inşaat yapmayacağız. Eski Larende Caddesi'nde bulunan yapılar kaldırıldığında Konya'nın tarihi surları gün yüzüne çıkacak. Şükran'da ortaya çıkan kilise, hamam kalıntıları ve diğer buluntularla surlar birleştirilince Şükran'ın bir kısmı da 'açık hava müzesi' olarak misafirlerine hizmet verecek" şeklinde konuştu.

Bölgedeki çalışmalarda çıkan tarihi yapılar sebebiyle yıkım ve özellikle kazı sürecinin uzadığını hatırlatan Başkan Kavuş, tarihi yapıların çokluğundan dolayı iş makinalarıyla kazı yapılamadığına değinerek, tarihi yapıya zarar vermemek için titizlik içerisinde çalışma yürütüldüğünden bahsetti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum