Kur Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu

13 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Kur Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu

Doların beklenmedik ve şiddetli yükselişi maaliyetleri arttırarak inşaat sektöründe ciddi zararlar doğuruyor.

Kur Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu

12 aylık süreçte dolarda yaşanan yüzde 30'a yakın artışın, müteahhitlerin maliyet yükselmelerinden kaynaklı zararlarını artırdığı açıklandı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, dolarda bir yılda gerçekleşen yüzde 30'a yakın artışın müteahhitleri zarara soktuğunu açıkladı. Tahir Tellioğlu, zararlarınbir kararnameyle derhal karşılanması ve sektörün oluşabilecek krizden kurtarılması gerektiğini bildirdi.

Devlet Sahip Çıkmalı

Tahir Tellioğlu yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurunun yükselmesinin yüzde 70-90 arasında ithal ürün kullanan ve kamuya yüzde 10'lar civarında kar marjıyla iş yapan müteahhitleri batırma noktasına getirdiğini söyledi. Açıklamasında iş adamları ve yatırımcı müteşebbisler olarak her zaman devlete ve ekonomiye güvendiklerinin altını çizen Tellioğlu, bu gibi olağanüstü durumlarda devletin kendi güvencesi olduğu alanlarda vergi mükelleflerini yalnız bırakmaması ve mağduriyetini karşılaması gerektiğini savundu.

-

Kur Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu

-

Kamu İhale Kurumu'nu Suçladı

Kamu İhale Kurumu'nu suçlayan Tahir Tellioğlu, kurumun vurdum duymazlığı ve hantallığının bu aşamalarda bu tür işlerin kriz ortamına sürüklenmesinin birinci sebebi olduğu iddiasında bulundu. Tellioğlu şu değerlendirmeyi yaptı: "Kamu İhale Kurumu ve yapısı derhal gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Müteahhitlerimizin kamu inşaatı işlerinde kullanılan ithal ürün ve hammadde oranı, yüzde 70-90. Dolarda bir yıl içindeki yüzde 30'a yakın artış müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarını artırmıştır. Bu zararlar bir kararnameyle derhal karşılanmalı, sektör, oluşabilecek buhrandan kurtarılmalıdır." dedi.


"Kur Artışı İnşaat Sektörünü Vurdu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap