Marmara Otoyol Ringi Çanakkale Köprüsü İle Tamamlanacak

Osmangazi Köprüsü geçtiğimiz günlerde açıldı. Şimd sıra Marmara Otoyol Ringi’ni tamamlayacak olan Çanakale Köprüsü’ne geldi...

02 Temmuz 2016
Marmara Otoyol Ringi Çanakkale Köprüsü İle Tamamlanacak Osmangazi Köprüsü geçtiğimiz günlerde açıldı. Şimd ise Marmara Otoyol Ringi’ni tamamlayacak olan Çanakale Köprüsü’ne geldi...

Osmangazi Köprüsü açıldı.Sıra Çanakkale Boğazı’na yapılacak köprüye geldi.

Osmangazi Köprüsü, İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin trafik sıkışıklığını azaltacak Marmara Otoyol Ringi’nin ilk ayağı tamamlamış oldu. Ringi birleştirecek olan yatırım da Çanakkale Köprüsü olacak.

Marmara Otoyol Ringi, Osmangazi Köprüsü’nün yer aldığı İstanbul İzmir Otoyolu, 3. köprünün yer aldığı Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-TekirdağÇanakkale- Balıkesir Otoyolu projelerinin gerçekleştirilmesiyle hayata geçirilecek. Ring projesi, Çanakkale Boğazı’na kurulacak köprüyle tamamlanacak.

Türkiye’nin yük ve yolcu taşımacılığında en yoğun ana karayolu koridoru, Marmara Bölgesi ve İstanbul’da yer alıyor. Bölge, bu nedenle ciddi trafik sıkışıklığı yaşıyor. Projeyle, güneye ve Ege’ye inecek araçlar İstanbul’a girmeden Çanakkale üzerinden taşınabilecek. Böylece zaman, taşıt işletme giderleri ile trafik kazası maliyetleri de azaltılacak.

MARMARA RİNGİ’NİN KİLİT NOKTASI
Marmara Otoyol Ringi’nin iki ayağı İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyollarının yapımı sürüyor. Projenin üçüncü ayağı Kınalı- TekirdağÇanakkale- Balıkesir Otoyolu olacak. 352 kilometre uzunluğundaki yol, Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü de kapsayacak. Projenin yap-işletdevret modeli ile yapılabilmesi için Yüksek Planlama Kurulu onayı bekleniyor.

DÜNYANIN EN UZUNU
Çanakkale Boğazı’nı 2 bin 23 metre orta açıklıkla geçecek olan köprünün toplam uzunluğu 3 bin 623 metre. 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olan köprü ayakları arasındaki mesafe 2 bin 23 metre olacak. Köprü üzerinde 2x3 taşıt şeridi bulunacak.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ NE ZAMAN AÇILACAK?
Yıllık faydasının 2.5 milyon TL olması öngörülen Çanakkale Köprüsü’nün Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023 yılında açılması planlanıyor.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ GÜZERGAHI
Çanakkale Köprüsü güzergahı ise merak konusu. Çanakkale Köprüsü gözergahı şöyle olacak; Çanakkale Köprüsü için ilk olarak Sarıçay- Kilitbahir güzergâhı belirlenmişti. Bu bölge tarihi Gelibolu Yarımadası’na zarar vereceği endişesiyle değiştirildi. Gelibolu İlçesi’nin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Lapseki İlçesi’nin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkii belirlendi
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat