İlgili Haberler

Mersin Tarsus’ta Kentsel Dönüşüm!

Mersin Tarsus’ta Kentsel Dönüşüm!

15 September 2015

Mersin Tarsus'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

Mersin Mezitli Belediyesi’nden Satılık Arsa

Mersin Mezitli Belediyesi’nden Satılık Arsa

11 December 2015

Mersin Mezitli'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

Mersin Toroslar Belediyesi’nden Satılık Arsa

Mersin Toroslar Belediyesi’nden Satılık Arsa

12 February 2016

Mersin Toroslar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

Mersin Karayolları Müdürlüğü’nden Satılık Arsa

Mersin Karayolları Müdürlüğü’nden Satılık Arsa

23 November 2015

Mersin Karayolları 5.Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti karayollarına ait Mersin Osmaniye Çardak Köyü'ndeki arsayı ihale usulü ile satışa çıkarıyor

Mersin Athena Residence Satışa Çıktı

Mersin Athena Residence Satışa Çıktı

16 September 2016

Mersin Athena Residence projesi metrekaresi bin 200 eurodan başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Mersin Halk Ekmek Fabrikası’nda Sona Gelindi

Mersin Halk Ekmek Fabrikası’nda Sona Gelindi

03 February 2016

Mersin Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

Maliye Bakanlığı Mersin Sahil Projesine Onay Vermedi!

Maliye Bakanlığı Mersin Sahil Projesine Onay Vermedi!

15 September 2015

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, “En büyük projemiz” dediği, ‘Sahil Projesi’ne Milli Emlak Genel Müdürü ‘Evet’ demesine karşın, Maliye

Mersin Şehir Hastanesi İnşaatı Ne Durumda?

Mersin Şehir Hastanesi İnşaatı Ne Durumda?

17 March 2016

Temmuz ayından itibaren hizmete açılması hedeflenen Mersin Şehir Hastanesi'nde inşaat çalışmaları devam ediyor. Peki Mersin Şehir Hastanesi inşaatı ne durumda?

Mersin Hakkında

Son birkaç yılda beklenmedik değerlenmeler, yüksek prim potansiyeli ve aniden artış sağlayan kâr marjlarıyla yatırımcıların ve inşaat sektörünün dikkatini çeken Mersin'de birçok yeni konut projeleri bulunmaktadır. Yeni Emlak'ın sizler için hazırladığı Yeni Emlak Mersin Konut Projeleri sayfasından Mersin'deki bütün konut projelerini tüm ayrıntılarıyla görüntüleyebilir, projeleri birbirleriyle karşılaştırarak en iyi yatırım planını siz çıkarabilir ve sayfamızı takipte kalarak yeni çıkan konut projelerinden de ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Mersin Konut (Ev) Satış Fiyatları
100 metrekare genişliğinde ve 2+1 planında bir daire kıstas olarak alındığı takdirde Mersin satılık konut fiyatlarının geçtiğimiz 4 yılda %178 oranında bir artış sağladığı tespit edilmiştir.

2012 yılında 69 bin TL seviyesinde seyreden Mersin satılık ev fiyatları, kararlı bir ivmeyle sürekli yükseliş göstererek 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle 107 bin TL civarına yerleşmiştir.

Mersin Konut (Ev) Kira Fiyatları
100 metrekare genişliğinde ve 2+1 planında bir daire ölçüt olarak alındığı takdirde Mersin kiralık daire fiyatlarının geçtiğimiz 4 yılda %315 oranında devasa bir artış sağladığı tespit edilmiştir.

2012 senesinde 351 TL dolaylarında seyreden Mersin kiralık konut fiyatları, satış fiyatlarıyla paralel bir profil çizmiş ve sürekli bir yükseliş gerçekleştirerek hayli değer kazanmıştır. Bunun sonucunda ise Mersin kiralık ev fiyatları, 2016 senesinin ilk çeyreği itibariyle 538 TL seviyesine ulaşmıştır.

Mersin Yatırıma Uygun Mudur?
Konut kira ve satış fiyat artış istatistiklerinin ancak geçtiğimiz 4 yılda kayda değer bir potansiyel sergilemesinden de anlaşılacağı üzere Mersin, yeni yeni gelişmeye, değişmeye ve dolayısıyla değer kazanıp yatırımcılara yeni fırsatlar vaat etmeye başlayan bir merkez. Bir başka deyişle henüz neredeyse el değmemiş bir yatırım cenneti. Turizm yönünden de çok iyi potansiyele sahip olması ve bunun yanı sıra kısa sayılabilecek bir konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresi arz etmesi düşünüldüğünde Mersin'in yatırıma uygun olduğu söylenebilir.

Mersin Konut Yatırım Geri Dönüş (Amortisman) Süresi
100 metrekare genişliğinde ve 2+1 planında bir daire referans noktası olarak kabul edildiği takdirde Mersin'de konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresi olarak 17 yıl ibaresinin öne çıktığı tespit edilmiştir.

Mersin Popülasyon
Mersin'de 2 milyona yakın kişi ikamet etmektedir. Nüfusunun ağırlıklı yaş ortalaması 65 ile 65 üstü aralıkta seyreden Mersin'de yaşayanların %70'lik bir kısmı evlidir. Geriye kalan %30'luk bir kesimi ise bekardır. Bir başka deyişle Mersin'in şu an itibariyle, huzuru arayan ve sakinlik ile dinginlikten keyif alan yaşlıların uğrak yeri olduğu görülmektedir. Ancak hem turizm konusundaki potansiyeli, hem de geçtiğimiz 4 yılla beraber ivmesini giderek arttıran yatırım olanakları düşünüldüğünde bu durumun değişmesi beklenmektedir.

Öte yandan sosyoekonomik açıdan incelendiğinde ise Mersin'in (B+) olarak nitelendirilen orta-üst gelir seviyesine mensup olduğu belirlenmiştir.

Mersin Ulaşım
Şehrin içindeki hemen hemen her yere ve merkez ilçeden taşra ilçelerine hareket eden otobüsler, minibüsler, dolmuşlar ve taksiler bulunan Mersin'in ayrıca ülkenin her tarafına ulaşım sağlanabilecek karayolu bağlantıları mevcuttur. Mersin demiryolu açısından da gelişmiş bir profil çizmektedir; pek çok ilin yanı sıra uluslararası bağlantıları da vardır. Yine denizyolu açısından konuşmak gerekirse Mersin Limanı'ndan yüzün üzerinde ülkeye gemiler kalkmakta ve Taşucu Limanı'ndan deniz otobüsü seferleri düzenlenmektedir. Son olarak Mersin'de bir havalimanı bulunmamakla beraber Adana Şakirpaşa Havalimanı Mersin Merkez'e 69, Tarsus ilçe merkezine ise 32 kilometre uzaklıktadır.

Mersin'deki Önemli Hastaneler
- Mersin, Mersin Toros, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus devlet hastaneleri
- IMC, Tanrıöver, Anamur Anamed, Mersin Ortadoğu, OLBAMED, Ömer Sayar, Medical Park Tarsus, Yenişehir, Mersin Akademi ve Forum Yaşam özel hastaneleri Mersin'deki önemli hastaneler arasındadır.

Mersin'deki Önemli Okullar
- Yenişehir Belediyesi, Akdeniz ve Zübeyde anaokulları
- Yenişehir, Vali Şenol Engin ve Mezitli Belediyesi ilkokulları
- Mersin Üç Ocak, İleri, Akdeniz İmam Hatip, Bağcılar ve Anamur ortaokulları
- Anamur, Bozyazı, Yenişehir Mersin, Üç Ocak İmam Hatip, Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri
Mersin, Toros ve Çağ üniversiteleri Mersin'deki önemli okullar arasındadır.

Mersin'deki Önemli Alışveriş Merkezleri
- Forum Mersin AVM
- Tarsus Tarsu AVM
- Palm City Mersin AVM Mersin'deki önemli alışveriş merkezleri arasındadır.

Tren Tramvay Metro Metrobüs Otobüs Hastane Havalimanı