Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son Gün 26 Mayıs

22 Şubat 2016
PAYLAŞ
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son Gün 26 Mayıs

26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi çalıştırılmayacak...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek 1. maddesine dayanılarak hazırlanan tebliğ ile inşaat sektörününde yer aldığı 40 farklı meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.

25 Mayıs 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. 26 Mayıs 2016 tarihinden sonra belgesiz eleman çalıştıran işverenlere ise Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir belgesiz çalışan için 500 TL idari para cezası verecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenler belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş bilgelendirme kuruluşunun olması gerekiyor. Mesleki Yeterlilik Belgesinin alınacağı kuruluşlar Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun resmi internet sayfasında bulunuyor.


"Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son Gün 26 Mayıs" haberine ait yorum yok

Yorum Yap