MÜSİAD Mimarlar Odası’na ‘Vazgeç’ Dedi

Son günlerde kamu projelerine açtığı davalarla gündemde olan Mimalar Odası'na MÜSİAD'dan mesaj var.

01 Temmuz 2015
MÜSİAD Mimarlar Odası’na ‘Vazgeç’ Dedi

Son günlerde kamu projelerine açtığı davalarla gündemde olan Mimalar Odası'na MÜSİAD'dan mesaj var.

Altında MÜSİAD İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin'in imzasının bulunduğu kamuoyu açıklamasında Mimarlar Odası'na "takındığı agresif ve anlamsız tutumundan vazgeçmeye" davet etti.

İşte MÜSİAD'ın yayınladığı o açıklama metni :

"Asıl görevi; sektör mensuplarının bireysel ve mesleki gelişimi ile teknik anlamda dayanışmalarının artması, son teknoloji ürünü bina yapım tekniklerinin ülkemizde de hayata geçirilmesi gibi mesleki konularda faaliyetler yürütmek olan Mimarlar Odası’nın, bunun tam aksine siyasi bir yapılanma şeklinde faaliyet yürütmesi kaygı vericidir. Sürekli olarak ülkemizde inşa edilen nitelikli tüm kamu projeleri için davalar açarak büyük zaman kayıplarının oluşmasına ve doğrudan ülke ekonomisine zarar verilmesine neden olan Mimarlar Odası, ayrıca gerekli- gereksiz her konuda açıklama yaparak, kendi sınırlarının dışına çıkmaktadır. Mimarlar odasını, takındığı bu agresif ve anlamsız tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz.

Bizler de, hukukun üstünlüğü temel ilkesi ile elbette ki, hukuksuz yapılaşmanın ve kamu malına zarar verebilecek uygulamaların karşısında olunmasını istiyor ve bekliyoruz. Ancak bununla birlikte yapılması planlanan nitelikli projelere karşı “Ne olursa olsun bu ülkede bir tek çivi bile çakılmasın” şeklinde oluşturulan zihniyetin gelişimi engelleyeceğini düşünüyoruz.

Yurt dışında gelişmiş ülkelerde bulunan benzeri meslek odalarının çalışma şekli ile ilgili yapılan kıyaslamalı araştırmalarda, söz konusu odaların sadece mesleki kriterlerle ilgili bir danışma ve bilgi toplama merkezi olarak faaliyet yürüttüğünü, ilgili üniversiteden mezun olan mimar ve mühendislerin aldığı eğitim neticesinde yapacağı proje ve çalışmaların herhangi bir oda onayına sunulması zorunluluğu bulunmadığı görülmektedir.

Örneğin, üniversite tercihlerinin yapılacağı bu günlerde mimarlık tercih edecek gençlere sağlıklı ve düzgün bir rehberlik hizmeti vermek yerine, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen iftarlarla ilgili insanlarımızın kafasını karıştıran, bize göre gerçeklerle bağdaşmayan ve iftar yemeğinin manevi ve dini yönüne de zarar verecek denli yorumlar yapmak Mimarlar Odası’nın hangi görev tanımında bulunmaktadır?

Sonuç olarak, Mimarlar Odası’nın yurt dışındaki benzerleri gibi, sadece mesleki konularda ve ülke inşaat sektörünün daha da geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerle belirlenen alan içerisine çekilmesi gerekmektedir. Kamuoyunu, mimarlık mesleği dışında konularla meşgul etmek yerine, siyasi yorum ve faaliyetleri siyasetçilere bırakıp, diğer meslek odalarında yürütülen ve kendi sektörlerinin uzmanlık alanları ile ilgili konularda faaliyet ve çalışmaları ülkemizin ufkunu açacak şekilde sürdürmelerini talep ettiğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz.

REHA YELTEKİN

MÜSİAD

İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri

Sektör Kurulu Başkanı"HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor!

100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor!

Filyos Projesi Zonguldak'ta hayata geçiyor. 100 Yıllık proje, Abdülhamit Han’ın hayaliydi...

03 Mart 2017


Cumhurbaşkanı'ndan Müteahhitlere Varlık Fonu Müjdesi!

Cumhurbaşkanı'ndan Müteahhitlere Varlık Fonu Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni'ne katıldı. Törende

24 Şubat 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat