Müteahhitler 100 yıllık ömre sahip binalar kurmayı hedefliyor

İnşaat sektöründe 'sürdürülebilir şehirler' için çalışmalar başlıyor.

14 November 2021
Müteahhitler 100 yıllık ömre sahip binalar kurmayı hedefliyor Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı imzalamasıyla inşaat sektöründe de bazı değişimler olacak. Konut üreticileri, çevre dostu binalar ile sürdürülebilir şehirler kurmayı gelecek planları arasına aldı.

Milliyet'te yer alan habere göre, daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir iklim kriziyle mücadele olduğuna değinen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, küresel iklim kriziyle beraber 'sürdürülebilir şehirler' için alınması gereken önlemlere aciliyet kazandırdıklarını dile getirdi.

Gelecek kuşakların gereksinimlerini dikkate almayı, kaynakların verimli kullanılmasını, enerjinin korunmasını ve çevreye duyarlı yapı malzemesi seçimini içeren politikalara ihtiyaç duyulduğundan bahseden Eren, artık 100 yıllık ekonomik ömürleri olan yapılar inşa edilmesi ve kent mimarisinin de bu yaklaşımla şekillenmesi gerektiğinin altını çizdi.

VERİMLİ KULLANIM İLE CİDDİ TASARRUF SAĞLANABİLİR

Küresel iklim krizinin enerji kaynaklarının sürdürülebilir olması için şehirlerde verimliliği zorunlu kıldığını belirten Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Tüm dünyada ciddi bir şekilde artan maliyetler hem üreticiyi hem de tüketiciyi bu konuda daha duyarlı hale getiriyor. Yaşadığımız binalarda enerji tüketimini azaltmak ve gelecek nesillere daha sağlıklı, yaşam kalitesi daha yüksek şehirler bırakmak adına enerjiyi verimli kullanmak zorundayız. Bu bilinç sayesinde hem hane bütçesine hem de ekonomimize ciddi oranda tasarruf sağlayabiliriz" diye konuştu.

YALITIM DA ÖNEM TAŞIYOR

Binalarda kullanılan enerjinin yüzde 80'lik bölümünün ısıtma ve soğutma amacıyla tüketildiğine dikkat çeken Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, "Kendi kaynaklarımızla ürettiğimiz enerjiyi de dahil ettiğimizde Türkiye'nin toplam enerji maliyeti yaklaşık 60 milyar dolar civarındadır. Ülkemizde sadece binaların enerji verimli hale getirilmesi ile her yıl 9 milyar dolar tasarruf etme potansiyelimiz var" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum